Yaşam

14 Mart Tıp Bayramını kutladığımız bu günlerde

Geçenlerde arkadaşım aradı. Çok eski arkadaşım, çocukluk arkadaşım, kadim dostum. Hal hatır sorduktan sonra sağlık sorunlarını konuştuk.

 

Hastane yemekleri

Geçenlerde arkadaşım aradı. Çok eski arkadaşım, çocukluk arkadaşım, kadim dostum. Hal hatır sorduktan sonra sağlık sorunlarını konuştuk. Arkadaşım kan değerlerindeki bir takım sorunlar nedeniyle bir gün hastanede yatmış. İhsaniye’deki Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’nde yatmış tetkikleri için.

İçinde bulunduğumuz günlerde, son bir senedir hastanelerimizin durumu gerçekten zor. Bütün sağlık personeli özveriyle çalışıyorlar, 14 Mart Tıp Bayramını kutladığımız bu günlerde tüm sağlık çalışanlarımıza kolaylıklar diliyorum içtenlikle.

Gelelim arkadaşımın bana anlattıklarına. Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’nde yattığı ilk günde öğle yemeği yemiş. “Yemek son derece kalitesiz ve lezzetsizdi” diyor. Bu cümleyle söze başlayan arkadaşım şöyle devam ediyor “Evet yemekler son derece kalitesizdi, suyun içinde yüzen birkaç patates. Ama su donmuş durumda olduğu için patatesler yüzemiyordu. Kalorifer peteğinin üzerine koyup bir süre bekleterek yağlarının erimesini ve yemeğin biraz ısınmasını sağladıktan sonra bir miktar yedik. Yemeğin tamamını bile bitiremedik biraz yedik ama bir süre sonra mide bulantısı başladı. Çoğul olarak yazıyorum çünkü orada tanıştığım oda arkadaşım da aynı durumdan şikayetçiydi. Bir süre mide bulantısıyla kıvrandıktan sonra affedersin gidip çıkarttık yediğimiz yemekleri. Daha sonra yan odalardaki hastalarla ve refakatçileriyle de konuştuk onların durumu da aynıydı” diyor.

Arkadaşım 68 kuşağı bir konuya kafası takılınca peşini bırakmaz. Hemen hastanenin “Hasta Hakları Birimi”ni arayıp durumu bildiriyor. Onlar iki bayan personeli gönderiyorlar bizimkilerin odasına konuşup dertlerini anlatıyorlar ilgili bayanlara.

Gelen bayan görevliler yemeklerin uzak bir yerde pişirilerek hastaneye getirildiğini söylüyorlar ve durumu ilgili firmaya ileteceklerini söylüyorlar.

Arkadaşım bana durumunu ilettikten sonra ben sorumlu bir gazetecilik duygusuyla belki bir günlük bir sıkıntı olmuş olabilir bu olay devamlılık arz etmiyorsa yazmaya gerek yok diye düşünerek kısa bir araştırma yaptım.

Yaşım 65’i geçtiği için dışarı çıkıp araştırma yapmadım tabii. Zaten yaşım genç olsa da dışarda yapılacak bir araştırma yoktu. Gerek telefonla, gerekse sosyal medya üzerinden hastanede yatıp taburcu olmuş birkaç arkadaşımla konuşmam yeterli oldu.

Bu konuda şunu belirteyim ilk olarak. Halkımız çok kadirşinas ve kanaatkar davranıyor. Görüştüğüm kişiler önce “Allah devlete millete zeval vermesin” mealinde sözler söylediler. Yani “Yemekler son derece kalitesiz ama devletimiz ancak bu kadarını verebiliyor, buna da şükür” demek istiyorlardı ama “Allah devletimize zeval vermesin” diyorlardı.

Ben de kendilerine “Bizim devletimiz güçlü, hem de çok güçlü. Hastanelerde yatan vatandaşlarına yenilebilecek kalitede yemek verebilecek kadar güçlü bizim devletimiz. Ancak yemek ihalesini alan firma daha fazla kâr etmek için malzemeden kısıyor galiba. Bir de madem uzak bir mesafede yemekler pişirilip buraya getiriliyorsa sıcaklığını muhafaza eden termoslu kaplarda getirilmesi gerek. Yemeklerin buz gibi geldiği söyleniyorsa demek ki masraf olmasın diye bu kaplar da alınmamış” şeklinde cevaplar verdim.

Sözün özü: Yukarıda belirttim Pandemi ortamında sağlık personeli canla başla fedakârca çalışıyorlar diye. Ancak hastanenin yardımcı personelleri, bu konu ile ilgili elemanları firmadan gelen yemekleri kendileri tadarak gerek lezzetleri ve gerekse sıcaklıklarını kontrol ederek hastalara intikal etmeden bu konudaki aksaklıkların giderilmesini sağlamalıdır diye düşünüyorum.

Son söz: Ben hastaların ve hasta refakatçilerinin şikayetlerini ve sıkıntılarını dile getirdim. Bu konuda gerek hastanenin, gerekse yemekleri imal eden firmanın söyleyecekleri varsa cevap haklarını kullanabilirler, burada köşemde kendilerinin cevaplarını dile getirebilirim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir