DünyaGündem

ABD’ye Ortadoğu’da ağır insan hakları ihlali suçlaması

Çin İnsan Hakları Araştırmaları Derneği (CSHRS) bugün, ABD’nin Ortadoğu’da uluslararası hukuku ciddi şekilde ihlal eden bir dizi suçu ortaya çıkaran bir rapor yayınladı.

ABD Ortadoğu ve Ötesinde İnsan Haklarını İhlal Eden Ciddi Suçlar İşliyor başlıklı CSHRS raporunda, Washington’un savaş başlatma, sivilleri katletme, yaşam ve hayatta kalma hakkına zarar verme dahil sistematik insan hakları ihlallerine odaklandığı kaydedildi. Rapora göre ABD tek taraflı yaptırımlar, insanların gelişme, yaşam ve sağlık haklarının ağır ihlalinin yanı sıra “medeniyetler çatışması” yaratma, işkence yapma ve din özgürlüğüne ve insan onuruna zarar verme suçlarını işledi.

Raporda, ABD’nin  kurulmasından bu yana geçen süre içinde savaşa katılmadığı sürenin 20 yılı bulmadığına dikkat çekilerek, ABD’nin “savaş imparatorluğu” ünvanını hak ettiğine vurgu yapıldı.

Gerçekler, ABD’nin Ortadoğu ve diğer yerlerdeki insanların temel insan haklarını ciddi şekilde ihlal ettiğini, bölge ülkeleri ve insanlarda kalıcı hasarlara ve onarılamaz kayıplara yol açtığını gösteriyor.

Raporda, “ABD hegemonyasının doğası ve güç politikalarının barbarlığı, zulmü ve zararları tamamen gün yüzüne çıktıkça, dünya insanları ABD demokrasisinin ve ABD tarzı insan haklarının ikiyüzlülüğünü ve aldatmacasını daha iyi anlayacaktır.” ifadesi yer aldı.

ABD Brown Üniversitesi tarafından verilen bilgilere göre, 2003-2021 döneminde, Irak’ta 209 binden fazla masum sivilin savaştan dolayı hayatını kaybettiğine işaret edilerek, yaklaşık 9 milyon 200 binden fazla sivilin evsiz kaldığına vurgu yapıldı. Rapora göre, ABD’nin askeri müdahalesi nedeniyle Suriye’de en az 350 binden fazla sivil hayatını kaybederken, 12 milyondan fazla sivil evsiz kaldı, ayrıca 14 milyondan fazla sivil ise insani yardımlara acilen ihtiyaç duymakta.

ABD’nin sözde ABD tarzı demokrasisini Ortadoğu ülkelerine zorla dayattığına değinilen raporda, ABD’nin bu kapsamda uyguladığı tek taraflı yaptırım sayısının 9 bin 400’ü bulduğu bildirildi.  

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.