Güncel

Ah enişte ahhh!

Hatta bazı yörelerde enişteler ailenin, sülalenin değil tüm şehrin eniştesi bile olduğu görülmüştür yurdum insanları arasında.

Ah enişte ahhh!

Enişte bizim toplumumuzda önemli bir kişidir. Genelde tüm aile fertleri tarafından önemsenir, sevilir, sayılır. Evet, enişteler toplumun bazı kesimlerinde sevilir ve sayılır ama bazı kesimlerinde daha fazla sevilir sayılır. Bu yazdıklarım bir duyum değil bizzat yaşadıklarımın sonucudur. Kendim bizzat yaşadım 46 yıldır eşimin geniş ailesinin, hatta sülalesinin tamamı bana enişte derler. Yaşı benden büyük olanlar sevgilerini, yaşı benden küçük olanlar da saygılarını esirgemediler senelerden beri. Enişteler ailelerin jokerleridir adeta. Yeri gelir yeğenlerinin dedesi olur, yeri gelir tüm sülalenin evlerindeki tüm arızaları onarır. Özetle her derde devadır bizim eniştelerimiz.

Hatta bazı yörelerde enişteler ailenin, sülalenin değil tüm şehrin eniştesi bile olduğu görülmüştür yurdum insanları arasında.

***

Bu tüm şehrin eniştelerinden birisi, en ünlüsü Erzurumluların eniştesi Prof. Dr. Ünsal Ban’dır. Ban’ın enişteliği nereden geliyor, neden Erzurumluların eniştesi oluyor Prof. Ban? Twitter üzerinden Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile tanışan Prof. Dr. Ünsal Ban, bu tanışmayı 28 Nisan 2019 tarihinde nikah masasına götürünce Erzurumluların eniştesi oluyor. Ünsal Ban THY Üniversitesi Rektörüyken birçok usulsüz işlem yaptığı hakkında suçlandı. Çok daha fazlası var ama Prof. Ban hakkındaki suçlamalardan bazıları.

* Helikopter İhalesinde yapılan usulsüzlükler

* Macunköy Arazisi ile ilgili yapılan usulsüzlükler -İHA Projesi kapsamında yapılan usulsüzlükler

* Buse ve Celal Yumrukka’nın yurt dışı görevlendirmesinde yapılan usulsüzlükler

* Mütevelli Heyet Karar Defterinde usulsüzlükler yapılarak Ünsal BAN’ın 100 bin TL maaş almasının

* THKÜ Satın Alma Ve İhale Yönetmeliği’ne aykırı işlemler gerçekleştirmek

Hakkında daha birçok suçlama bulunan Ünsal Ban’ın 4.5 milyon Euro değerinde yat sahibi olduğu iddia ediliyor.

Eşi milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile boşanma aşamasında olan Ünsal Ban, yukarıdaki suçlamalar nedeniyle gözaltına alınıyor, “konutu terk etmeme” adli kontrol şartıyla serbest bırakılıyor Ünsal Ban. Yatıyla yurt dışına kaçmaya teşebbüs ederken yakalanması sonucunda tutuklanıyor. Şu anda eşine ait kişisel verileri organize suç örgütü lideri ile paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamaları nedeniyle hapiste Erzurumluların eniştesi…

********

Uzun süre yukarıdaki olay konuşuldu ülkemizin gündeminde ama daha sonra bizim, yani Kocaelililerin eniştesi gündemi oluşturdu. Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek ile iki yıl önce evlenmişti Faruk Sarıoğlu. Peki kimdir Faruk Sarıoğlu? Eski bir savcı kendisi. 2016 yılında Erzurum’da yapılan bir operasyonda yakalanan 1.5 ton uyuşturucu nedeniyle tutuklanan 6 kişinin 3.5 milyon dolar rüşvet karşılığı serbest bırakılması konusunda aracılık ettiği iddiasıyla meslekten ihraç edilmişti Sarıoğlu.

Özet olarak Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek’in eşi emekli Savcı Faruk Sarıoğlu hakkında Cumhuriyet tarihinde tek operasyonda ele geçirilen en büyük miktardaki eroin dosyasından birine bakan meslektaşına rüşvet teklif ettiği iddiasıyla açılan davada mütalaa verildi. Vekil eşinin 4 yıldan 12 yıla kadar hapsi istenirken rüşvetin verilmemiş olması nedeniyle cezada yarı oranında indirim yapılması talep edildiği iddia ediliyor. ***

Bizim Kocaelililerin eniştesinin durumu böyle iken bir de milli eniştemiz var. Tüm milletimizin Alman eniştemiz. Almanya’nın Frankurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann Türk kızı Zübeyde Temizel ile evlendiği için milli eniştemiz unvanını kazanmıştı. Milli eniştemiz hakkında “Eşine makamını kullanarak yüksek maaşlı bir iş ayarladığı” gerekçesiyle dava açılıyor. Frankfurt Büyükşehir Belediye hakkındaki yolsuzluk suçlamaları sonrası düzenlenen referandumla belediye başkanı görevden alınıyor, hem de Almanya Başbakanının lideri olduğu partinin üyesi milli eniştemiz.

Ah be Alman enişte, Türk kızı ile evlendin diye orayı Türkiye mi sandın? Türkiye’de bir büyükşehir belediye başkanı olsan eşini, baldızını, bacanağını, kayınbiraderini, yeğenini, yani eşinin yedi sülalesini işe alsan bir şey olmaz ama orası Almanya. Referandum yaparak halka soruyorlar “Eşine yüksek maaşlı iş ayarlayan Büyükşehir Belediye Başkanı görevde kalsın mı?” diye. Halkın yüzde 95’i “hayır görevden alınsın” deyince koltuğundan olmuş bizim Alman eniştemiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir