Gündem

Allah sonumuzu hayır etsin!

Sabah kahvaltıdan sonra bu yazıyı yazmak için bilgisayarı açarken gözüm açık olan televizyona kaydı. Spiker “Kara pazartesi” diyordu.

Allah sonumuzu hayır etsin!

Sevgili okurlarım, haftanın bu ilk yazısını yazmak için hafta sonunda bir konu belirlemiştim kafamda. Sabah kahvaltıdan sonra bu yazıyı yazmak için bilgisayarı açarken gözüm açık olan televizyona kaydı. Spiker “Kara pazartesi” diyordu. Ne oldu? Feci bir kaza mı oldu, uçak mı düştü diye aklımdan facialar geçerken kara pazartesinin sebebini duydum televizyondan. Dolar 14.75 lirayı görmüş. Önceki hafta 13.80 olan Dolar bu haftaya bir lira yükselerek başlamış.

Gerçekten “Kara pazartesi” kara değil, hem de kapkara pazartesi.

Bu dolar konusunu mu yazayım diye düşünürken televizyon kanallarında dolaşıp durdum bir süre. Kanalların hemen hemen hepsi ekonomistlere bağlanıp fikirlerini soruyorlardı. Bu konun uzmanları bile doğru düzgün bir şey söyleyemiyorlar, ben nasıl yazayım, ne söyleyeyim bu konuda. Ünlü ekonomistlerden birisinin bir sözü ile bu konuyu kapatmak istiyorum. “Ülkemiz şu anda yokuş aşağı giderken freni patlamış bir kamyona benziyor” dedi ekonomi profesörü. O böyle derse ben ne diyeyim? Daha önce görevden affını isteyen bir sosyal medya paylaşımıyla istifa ettiğini açıklayan eski Maliye Bakanı giderken “Allah sonumuzu hayır etsin!” yazmıştı mesajında.

Benim bugün asıl yazmak istediğim konuya gireyim artık izninizle.

55 yıl, evet yazıyla elli beş yıl hapis istemiyle yargılanan Eyüp Fatih Şağban 10 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılmış. Herhalde duruşmadaki “iyi hali” nedeniyle 55 yıldan 10 yıla düşürülmüştür cezası. Kim mi bu yaratık? Uşşaki tarikatı lideri olduğu iddia edilen Eyüp Fatih Şağban müridinin 12 yaşındaki kızını “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan yargılanıyordu. Bu yaratığın cezasını düşüren yargı sistemi için ne diyeceğimi bilemiyorum, sadece Allah’a havale ediyorum. Yaratığın cezasını 55 yıldan 10 yıla düşüren heyet duruşma sonunda evlerine gittiklerinde çocuklarının yüzlerine nasıl bakacaklar bilemiyorum.

Geçen hafta uygulanan indirim için bu sözde şeyhe lanetler okurken bir haber daha düştü internet ortamına. Bu şeyh olduğunu iddia eden yaratığın haberi birçok ulusal yayında haber olduğu için birçoğunuz duymuşsunuzdur başlangıçta. Ama yargılamanın sonucu büyük bir haber olmadan geçiştirildi belki de duymadınız. Ama birçoğunuzun hiç duymadığı bir haber daha yer aldı geçen hafta. Hem de yaşadığım il olan Kocaeli ve yaşadığım ilçe Gölcük’te yaşandı olay. Başından çeşitli talihsiz olaylar geçen bir genç adam “Cinci Hoca Ö.S”ye gidip muska yazdırmış. Cinci Hoca Ö.S. “Sana cinler musallat olmuş. Hem de eşcinsel cinler” diyerek muska yazmış vatandaşa. Tabii hayır için yazılmamış muska 4 bin TL karşılığında yazılmış. Sadece muska yazmakla kalmamış, iğrenç cinsel olaylar da yaşanmış. Benim buraya yazmaya hicap duyduğum olaylar yaşanmış.

Jandarmaya giden genç, hocadan davacı oldu. Adliyeye sevk edilen Sözde hoca, tutuklanarak cezaevine gönderilmiş.

Bu hoca kılıklı adam da bir süre sonra “Duruşmadaki iyi hali nedeniyle” hafif bir cezayla yırtar herhalde yukarıdaki ilk olayda olduğu gibi.

Yapılan kamuoyu araştırmalarında vatandaşın yargıya, adalete olan güveninin çok azaldığı görülüyor. Bu azalmanın sebepleri de işte yukarıda iki örneğini verdiğim davalar ve benzerleridir.

Ama vurgulamak ve yurdum insanlarına seslenmek istiyorum. Ne olur akıllı olun sevgili vatandaşlarım. Allah aşkına akıllı olun. Bir rahatsızlığınız varsa doktorlara müracaat edin. Hiçbir sıkıntı ya da hastalık muska yazılarak falan giderilmez. Kendinizi okutmaya, kendinize üfletmeye, muska yazdırmaya o kadar meraklı olmayın. Allah size akıl vermiş aklınızı kullanın. Ne tarikatlara kapılın ne de okutup üfletin sonra böyle talihsiz olaylar yaşarsınız. Sen kendi ayağınla hoca olduğunu iddia eden kişilerin kapısına gidersen hem parandan hem de namusundan olursun. Allahın sana verdiği aklı kullanmazsan Allah sonunu hayır etmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.