Ekonomi

Altın düşüyor: Ons 200 günlük ortalamasının altında

Takip Et    

Risk iştahındaki pozitiflikle beraber ons altın, belirgin şekilde baskı altında. Son günlerde 200 günlük ortalamasının üzerinde bulunan ons altın, bu direncini kırarak geriledi.

Analistler, değerli madende düşüş trendinin bulunduğunu kaydetti.

Ons 6 ayın yükselişinin yarısını kaybetti

Altının onsu, 200 günlük ortalamasının altına inerken bu düşüş, bu sabah da devam ederek ons fiyatı, bin 765 dolar civarına geriledi. Ziraat Yatırım “…Ons Altın, böylece mart – ağustos dönemindeki yükselişin yarısını da geri vermiş oldu.” değerlendirmesini yaptı.

Bin 765 dolara geriledikten sonra tepki alımlarının görüldüğü ons altının fiyatında, bin 780 dolar seviyesine yakın hareket görülüyor. Ziraat yatırım, “Şu aşamada yaşanan düşüşlerin ardından aşırı satım bölgesine gelen teknik göstergelere bağlı olarak değerli maden 1.758 desteğinin üzerinde kalarak tepki niteliğinde yükselişler kaydedebilir.” yorumunda bulundu.

Altının ons değeri, önceki kapanışının yüzde 0,40 civarının altında işlem görüyor. Gram ve çeyrek altın da yüzde 0,34’lük değer kaybında.

Altın fiyatlarında baskı

Dolar endeksi zayıf. Analistler, ons değerindeki baskının belirgin olduğunu belirtti. Onstaki düşüşe paralel gerileyen gram altın fiyatındaki düşüşü, Türk lirası varlıklarının değer kazanması da destekledi. Ziraat Yatırım’a göre onstaki sıralı dirençler, bin 790 dolar ve bin 800 dolar.

Ziraat, “Diğer yandan, 1.758 desteğinin kırılması durumunda 1.743 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir.” yorumunda bulundu.

Değerli maden fiyatları

Döviz.com‘dan edinilen bilgilere göre saat 11.25’ten itibaren ons, dünkü kapanışının yüzde 0,43 gerisinde. Gram ve çeyrek yüzde 0,34’lük değer kaybında.

Aynı dakikadan itibaren ons bin 779 dolar. Gram altın 447 lira. Serbest piyasada çeyrek altın 733, cumhuriyet altını ise 3 milyon 64 bin lira satış fiyatından işlem görüyor.

 

 

Takip Et    

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı