Dijital GazeteEkonomiEmtiaFinans

Altın Fed haftasında sakin bir başlangıç yaptı

FED toplantısının gerçekleşeceği haftaya girilmişken, altında haftaya sakin bir giriş yaparak başlamış oldu. 1675 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seans içinde 1659 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilerek günün en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. ABD seansının açılışı sonrası toparlanma yaşayan sarı maden, gün içinde kayıplara sararak 1975 dolar/ons seviyesine geri döndü. Bu kapanışla birlikte altın başladığı seviyeden kapanış yapmaya başardı.

 

Gümüş ise altından farklı olarak kırmızıda bir kapanış yaparak haftaya kayıpta bir başlangıç yapmış oldu. 19,58 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 19,55 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 0,1 kaybı hanesine yazdı.

 

Platin dünkü seansta kazançlarıyla öne çıkarken, 925 dolar/ons seviyesinden son bir ayın en yüksek seviyesini kaydetmiş oldu. 909 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 922 dolar/onstan seansı tamamlayarak yüzde 1,4 kazancı hanesine yazdı.

 

Paladyum dünkü seansın en çok değer kazanan kıymetli madeni olarak öne çıkarken, yüzde 4’ün üzerindeki kazancıyla dikkat çekti. 2138 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 2227 dolar/onstan günü tamamlayarak yüzde 4,2’ün üzerinde kazanç elde etti.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda haftanın ilk gününde işlemler dünya fiyatlarının üzerinde 14 dolar/onsla gerçekleşirken, işlem hacmi açısından ortalama bir gün geride kaldı. Toplamda 3.946 kg altın ve 17.166 gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir