Ekonomi

Altın fiyatları yükseldi

Uzmanlar, artan Kovid-19 vakalarıyla birlikte ons altında tepki alımlarının görüldüğünü ancak değerli madenin düşüş trendinde bulunduğunu kaydetti.

Piyasalardaki gelişmelerle birlikte sert düşen altın fiyatlarında, vaka sayıları nedeniyle tepki alımları görüldü. Değerli maden, dünkü kapanışına yakın. Vakalarla birlikte onsta yatay seyrin görüldüğünü bildiren Ziraat Yatırım, tepki yükselişinin sınırlı kalabileceğini dile getirirken Alan Yatırım, “…ons altın yükseliş için zemin yapma çabası içerisine girdi.” ifadesini kullandı.

ABD’deki başkanlık seçimi sonuçları, teşvik paketine ilişkin beklentiler küresel piyasalardaki risk iştahını artırırken Türkiye tarafındaki siyasi gelişmeler de dolar/TL’deki düşüşte etkili oldu. Liradaki yükseliş, değerli madene düşüş olarak yansıdı. Kovid-19 aşısını geliştiren firmaların ortak açıklaması da fiyatlardaki sert düşüşü sağlarken altın fiyatlarında bugün yükseliş kaydedildi.

Uzmanlar, bu yükselişin artan Kovid-19 vakalarından kaynaklandığını bildirdi. Altın fiyatları, dünkü kapanışının biraz üstünde. Dünkü kapanışta, altının ons değeri, 11 Kasım’daki kapanışının yüzde 0,63 üstünde bulundu. Gram ise serbest piyasada, yüzde 0,85 geriledi.

Alan Yatırım, “Aşı haberiyle birlikte altında alım yönlü pozisyon alanların sayısı azalsa da koronavirüs salgınında vaka sayılarındaki artış ve dolardaki değer kaybına bağlı olarak ons altın yükseliş için zemin yapma çabası içerisine girdi.” değerlendirmesini yaptı.

Altın fiyatları kapanışının biraz üstünde

Saat 11.49’dan itibaren altının onsu, önceki kapanışının yüzde 0,27 üstünde. Döviz.com’dan edinilen bilgiye göre Gram fiyatı, yüzde 0,08 artışta. Çeyrek altın, yüzde 0,05’lilk artışta. Aynı dakikadan itibaren onsun satış fiyatı, bin 879 dolar, gramın 462 lira, çeyreğin ise 758 lira.

Cumhuriyet altını da yüzde 0,08’lik yukarı yönlü değişimde. Cumhuriyet, 3 bin 85 liradan işlem görüyor. Alan Yatırım, altın fiyatında orta ve kısa vadeli düşüş trendlerinin bulunduğunu kaydetti.

Aşı haberlerinin etkisi sürebilir

Ziraat Yatırım, aşı çalışmalarına ilişkin gelen olumlu yöndeki haberlerin altın fiyatları üzerindeki etkisinin sürebileceğini ve yükselişlerin sınırlı kalabileceğini bildirdi. Ziraat Yatırım, “Bu kapsamda da değerli madenin 1.888 direncinin altında kalabileceğini öngörüyoruz.” yorumunu yaptı.

Onsta, artışın görülmesi durumundaysa bin 900 doların ana direnç olarak izleneceğini paylaşan Ziraat Yatırım, olası düşüşlerdeyse bin 865 ve bin 850 dolar seviyelerinin destek olarak takip edileceğini bildirdi.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir