K.B.B
Ekonomi

Altın fiyatlarında kısa vadeli yükseliş

Uzmanlar, altın fiyatlarında kısa vadeli yükseliş eğiliminin bulunduğunu belirtti. Onsta bin 850 doların üzerine çıkacak hareket, beklenmiyor.

KOCAELİ HABER DÜNYASI

Ons fiyatı, dolar endeksi (DXY)’nin değer kaybetmesi ve ABD’de çıkması beklenen teşvik paketinin yeniden konuşulmasıyla yükseldi. Ziraat Yatırım‘a göre onsu, aşı haberlerine ilişkin gelişmeler aşağıya çekiyor.

Döviz.com’dan edinilen bilgilere göre ons fiyatı, dünkü kapanışının yaklaşık yüzde 70 yukarısında. Gram da dünkü kapanışına yakın. DXY zayıflamaya devam ederken Alan Yatırım, onsun 1 haftanın en yüksek değerine ulaştığını kaydetti.

Ons altın, serbest piyasada, bin 837 dolar civarında. Onstaki artış ve USDTRY’deki yatay seyirden güç alan gram altın da değer kazandı. Ons, dünkü kapanışında, bir önceki kapanışının yüzde 0,77 üstünde bulundu. Gram da günlük yüzde 1,24 değer artırdı.

Çeyrek altın, dünkü kapanışının yüzde 0,42 üstünde, 760 liradan satılıyor.

Aşı çalışmaları yükselişi engelliyor

“Dolar endeksindeki (DXY) düşüşün belirginleşmesi de yavaş yavaş değerli madeni desteklediği söylenebilir” ifadelerini kullanan Ziraat Yatırım, onsun bin 800-bin 805 dolar arasındaki 200 günlük ortalamasının üzerinde kalabileceğini kaydetti.

Ziraat’e göre ara destek, bin 815 dolar seviyesinde. Bin 850 doların önemli direnç olduğunu belirtti. Ziraat Yatırım, kovid-19 aşısıyla ilgili olumlu haberlerin etkisiyle bin 850 dolardaki direncin kırılmasını beklemediklerini bildirdi.

Gram kısa vadeli yükselişte

Dolar/TL’deki yatay seyir, onstaki yükselişle değerlenen gram altın, 462 lira civarında. Alan Yatırım‘a göre gram, orta vadeli düşüş, kısa vadeli ise yükseliş trendinin içinde. Alan Yatırım’ın bültenine göre, gramdaki kısa vadeli dirençler, 467 lira ve 480 lirada yer alıyor. Destekler ise 455 lira ve 442 lirada.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir