K.B.B
Ekonomi

Altındaki toparlanma sınırlı kalabilir

Geçtiğimiz haftanın son gününde günlük ve haftalık bazda değer kaybeden ons, bugün, kayıplarının bir kısmını geri aldı. Ziraat Yatırım, dolar endeksinin güçlenmesini sürdürmesi durumunda, bu kısmi toparlanma eğiliminin kısıtlı kalabileceğini dile getirdi.

KOCAELİ HABER DÜNYASI

ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki artış, onsa sert düşüş olarak yansıdı.

Ons altın, cuma kapanışında, günlük bazda, 65 dolar, (yüzde 3,42) geriledi. Onsun haftalık kaybıysa yüzde 2,52 oldu.

Onsla beraber gram ve çeyrekte de gerileme görüldü. Alan Yatırım, bugünkü bülteninde, “Enflasyondaki yükseliş beklentileri ve tahvil faizlerindeki yükseliş altın fiyatlarının kararsız bir görünüm sergilemesine neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

Serbest piyasada, haftanın son günündeki kapanışta, gram altın, 13,89 lira değer kaybetti. Gram ve çeyrek, yüzde 3,07 gerilerken doviz.com‘dan edinilen bilgilere göre değerli madenin çeyrek cinsindeki fiyat düşüşü, 22 lira 78 kuruş.

Haftanın ilk gününde altın fiyatları

Bugün, öğle saatlerine doğru, ons altın, cuma kapanışının yüzde 0,15 üstünde, bin 851 dolar civarında. Yüzde 1,2 yükselen gram da 443 lira.

Doviz.com tarafından edinilen bilgilere göre çeyrek altın ise yüzde 1,14 yukarı hareketle 726 lira seviyelerinde. Ons da artarken Alan Yatırım, Türk lirası varlıklarının değer kaybetmesiyle gram fiyatının kayıplarının bir kısmını telafi ettiğini kaydetti.

Destek ve direnç seviyeleri

Ziraat Yatırım, bugünkü bülteninde, enflasyon beklentilerinin ve çıkması beklenen teşvik paketinin onsu desteklediğini ancak “kısa vadeli sert satış baskının etkisi”nin sürebileceğini kaydetti. Ziraat tarafından, “…Ons Altın 1.870 direncinin altında kalarak 1.812 seviyesine doğru düşüş gösterebilir ki yukarıda belirttiğimiz gibi Dolar kısa vadeli yükseliş eğiliminde.” yorumu yapıldı.

Gram altın yorumu

Gramda orta ve kısa vadeli düşüş trendlerinin bulunduğunu belirten Alan Yatırım “Bununla beraber Gram altında kısa vadeli direnç seviyeleri 440.00 ve 446.00’de, destek seviyeleri ise 435.00 ve 430.00’de bulunmaktadır.” değerlendirmelerini yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir