Siyaset

Anıl Acurman Basın Açıklaması

Konuya dair basın bildirisi yayınlayan CHP Başiskele İlçe Başkanı Av. Anıl Acurman açıklamasında

Başiskele Belediyesi’nin mayıs ayı olağan meclis toplantısında yaklaşık 220 milyon TL tutarındaki 2022 bütçesinde 98 Milyon 128 Bin TL artış kararı alındı. Bu ek bütçenin ekonomik koşullardaki değişiklik kaynaklı olduğu açıklandı. Belediye bütçesinde bu artışın genel olarak taşınmaz satışları ve geçtiğimiz yıldan devreden kasa mevcudu ile karşılanacağı bildirildi.

İlgili teklife karşı millet ittifakını oluşturan CHP ve Saadet Partisi meclis üyeleri red oyu kullandı. SP meclis üyesi Zeki Karataş teklife dair eleştirel bir sunum yaparken CHP meclis üyesi Emine Özkar  iise bu ek bütçenin iktidar partisinin ekonomiyi planlayamadığını ve ekonominin artık öngörülemediğini söyleyerek sert eleştirilerde bulundu.

 

Konuya dair basın bildirisi yayınlayan CHP Başiskele İlçe Başkanı Av. Anıl Acurman açıklamasında:

 

“Kocaeli’nin en hızlı büyüyen ilçesi olan Başiskele’mizin 5 Mayıs tarihli meclis toplantısında, henüz yılın 5. Ayında kabul edilen bütçenin %45 gibi bir oranda artış talebi gündeme getirilmiş ve millet ittifakı meclis üyelerinin muhalefetine karşın kabul edilmiştir.

 

Meclis üyemiz sayın EMİNE ÖZKAR’ın meclis toplantısında da dile getirdiği üzere bu durum ya ülke ekonomisinin yönetilemediğinin ilanıdır ya da belediyenin yönetilemediğinin. Bize göre her ikisi de yaşanmaktadır. Ancak belediye başkanı sayın Özlü, Erdoğan’ın ekonomiyi öngörülemez kıldığını kabul ederek bu sorumluluktan kurtulmayı seçiyor ise bunu da kendisinden duymak isteriz.

 

İzmit Belediyemiz 2022 yılı bütçesinin yalnızca %25 i oranında ek bütçe ile kamu kaynağını yönetebilmekte iken Başiskele Belediyesi bunu %45 oranında yapmaktadır.

 

Özetle Başiskele Belediyesi, 2022 yılını öngörememiş, henüz 5. Ayda yolda kalmış, devamı için bütçesini yarı oranında artırmak bunu da satışlarla beslemek zorunda kalmıştır. Belediyemiz tüm iktidar idareleri gibi yanlış ekonomisti kerteriz almıştır.

 

Kamu kurumları dahi  bir kaç ay sonrasını öngöremezken açlık sınırının altında yaşamak zorunda kalan milyonlarca vatandaşın yarınından duyduğu kuşku ve korkuyu umarız ki biraz olsun anlayacaklardır.”

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün