AnalizDünyaEkonomiFinansal AnalizTürkiye

Asya piyasalarında pozitif seyir hakim

Bugün Ne Bekliyoruz? ABD hisse senedi endekslerindeki pozitif kapanışların ardından Asya hisseleri de Fed’in çarşamba günkü faiz kararı öncesinde pozitif bir seyir izlemekte. Japonya’da Nikkei225 Endeksi uzun hafta sonu tatilinin ardından %0,46 yükselirken Topix Endeksi %0,48 alıcılı seyrediyor. Çin’de bu sabah gösterge borçlandırma faizinin aylık fiksinginde değişikliğe gidilmedi. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin küresel para politikalarından ayrışmasıyla birlikte yuan hızlı değer kaybetti. Bu sabah Çin ana kara endeksleri yatay seyretmekte; Hong Kong Hang Seng Endeksi teknoloji hisselerindeki alımların etkisiyle %1,01 arttı. Japonya’da bu sabah açıklanan verilere göre çekirdek enflasyon yıllık %2,8’e hızlanarak sekiz yılın en yüksek değerini aldı. Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) perşembe günkü para politikası toplantısı öncesinde yen dolar karşısında 24 yılın düşüğüne yakın seviyelerde seyretmekte. BoJ, diğer majör merkez bankalarının aksine faizleri rekor düşük seviyelerde tutuyor. Bugün ABD’de geçen ayın inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri, yurt içinde yurt dışı ÜFE takip edilecek. Borsa İstanbul tarafında devam eden sert kayıpların ardından tepki alımları gelebilir. Bununla birlikte sert hareketlere karşı temkinli duruşun korunması gerektiğini düşünmekteyiz; teknik seviyeler önem arz etmektedir.

 

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Haftanın ilk işlem gününde Avrupa hisse endekslerinde karışık bir görünüm hâkim oldu. DAX Endeksi %0,49 artarken CAC 40 Endeksi %0,26 düştü. FTSE 100 Endeksi ise resmi tatil nedeniyle işlem görmedi. ABD hisse endeksleri haftaya pozitif başladı. Nasdaq Bileşik Endeksi %0,76, S&P 500 Endeksi %0,69 ve Dow Jones Endeksi %0,64 arttı. EUR/USD paritesi 1 seviyesinin hemen üzerinde yatay alıcılı olarak fiyatlanırken Dolar Endeksi (DXY) 109,6 puanda stabil kaldı. ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi 3,7bp’lik artışla %3,49 düzeyine yükseldi. Böylece 10 yıllık tahvil getirisinde 2011’den bu yana en yüksek günlük kapanış gerçekleşti. Emtia grubunda sınırlı artışlar kaydedildi. Brent petrol varil başına 91USD, ons altın 1.676USD düzeyinde işlem gördü. Gün ortasından itibaren etkili olan satışların neticesinde

 

BIST 100 Endeksi %5,26’lık düşüşle 3.199,54 puana geriledi. Endekse bağlı devre kesicinin tetiklenmesinin ardından pay piyasasındaki işlemler kapanış seansı ile tamamlandı. Aşağı yönlü hareketin öncüsü olan Likit Banka Endeksi (XLBNK) ve Banka Endeksi’ndeki (XBANK) düşüş %9’u aştı. USD/TRY kuru %0,16 ve EUR/TRY kuru %0,24 arttı. Gram altın da hafifçe artarak 986 TL’ye yükseldi. TCMB’nin temmuz ayına dair açıkladığı uluslararası yatırım pozisyonu (UYP) gelişmeleri net pozisyon açığının 217,3mlr USD’ye gerilediğini gösterdi. Net UYP açığı bir önceki ay 222,4mlr USD olarak ölçülmüştü.

Kaynak Piramit Menkul Kıymetler
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir