Dijital GazeteDiplomasiDünyaGündem

“Avrupa Birliği Çin’le ilişkilerinde rasyonel olmalı”

Basına yansıyan haberlere göre, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borell kısa süre önce yayımlanan bir makalesinde, Çin’in AB’nin kritik ekonomik ortağı, aynı zamanda rakibi olduğuna, AB’nin Çin’e aşırı bağımlılıktan kaçınarak kendi dayanıklılığını artırması gerektiğine işaret etti.

Borell ayrıca, G7 platformu yoluyla ortaklarıyla Çin’le ilgili meseleler hakkında temasları sürdürmeye ve insan hakları gibi konularda Çin’le temaslarda bulunmaya hazır olduklarını belirtti.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında Borell’in söz konusu iddialarını değerlendirirken şunları söyledi:

“Son yıllarda Çin ile AB arasındaki ticaret hacmi sürekli yeni rekorlar kırdı. İki taraf uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde temas ve eşgüdümü sürdürüyor. Gerçekler, Çin ile AB arasında geniş ortak çıkarlar ve uzun vadede biriktirilmiş işbirliğinin yanı sıra, yüksek derecede tamamlayıcılık bulunduğunu kanıtlıyor. Çin ile AB arasında rekabet söz konusu, ancak işbirliği rekabetten çok daha büyük. İki taraf arasındaki rekabet olumlu olduğu gibi, her iki tarafın kalkınmasının hızlanmasına da yardımcı olacaktır.”

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir