Dijital GazeteGündemSon DakikaTürkiye

Bakan Soylu: “Terör örgütünü birbiriyle iletişim kuramaz hale getirdik”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu.

Bakan Soylu’nun konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Önümüzde 4 tane büyük problem var. Küresel aktörlerin yetişemediği ve iflas ettiği 4 problem. Pandemi süreci ve etkileri, göç, enerji krizi, dördüncüsü ekonomi.

Pandemi sürecini gördük. Elindeki aşıyı paylaşamayanları, çaresiz DSÖ’yle karşı karşıya kaldık. Başka ülkelerin maskelerine el koymak zorunda kalan ülkelerle karşı karşıya kaldık.

Terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Terörle mücadelede teknolojiye dayalı süreç yönetiliyor. Terör örgütünü birbiriyle iletişim kuramaz hale getirdik.

Ülkemizde 400 bin sığınmacı mülteci var. Her gün Afganistan, Pakistan sınırını konuşuyoruz. Batı meseleyi göç meselesi olarak görmüyor, sınır güvenliği olarak görüyor.

Yasa dışı bahis kumar büyün dünyanın sorunu. Uyuşturucu sorunu da büyük bir sorundur. Türkiye’de 1 buçuk 2 ton yakalandığında Türkiye’yi narko devlet ilan etme anlayışını ortaya koyuyorlar. Avrupa’da narko şoklar açmaya başladılar.

Cemevlerinin taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Cemevleri ile ilgili 5 bin 600 talebi karşıladık.

Terör örgütünü birbiriyle iletişim kuramaz hale getirdik. Dışarıdan gelen terörist sayısı 2008’de 408, 2022’de 46.

Göçe yönelik 1105 km duvarımız var şu anda. Bu yıl sonu itibarıyla yapmamız gereken duvarları da bitirmiş olacağız. Optik kuleler, aynı zamanda ışıklandırmalar yapıyoruz. Bir taraftan kaçak göçü bir taraftan da terör örgütünü engellemeye çalışıyoruz.”

 

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.