Dijital GazeteDünyaEnerjiGündemSektörelTürkiyeUluslararası

Bakan Varank: “Rüzgar küresel temiz enerji geçişinin temel taşı olacak”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, WindEnergy Hamburg Konferans ve Fuarı’nın açılışında, Türkiye’nin rüzgar enerjisi alanındaki potansiyelini, üretim gücünü ve Türkiye’deki yatırım ortamını anlattı.

WindEnergy Hamburg Konferans ve Fuarı’nın açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile birlikte katılan Bakan Varank, üretimin enerjisiz olamayacağını ve enerjinin gelecek 10 yılda en sıcak konu olmaya devam edeceğini söyledi.

Bakan Varank, rüzgar enerjisinin, küresel temiz enerji geçişin temel taşı olacağını belirterek, “Türkiye, Avrupa ve Orta Asya’nın rüzgar enerjisi merkezi olmaya hazır.” dedi.

Avrupa’ya Çin üzerinden mesaj veren Bakan Varank, “Bugün küresel güneş paneli üretim kapasitesi 200 bin gigawatt civarında. Çin, küresel kapasitenin neredeyse yüzde 70’ini karşılayarak birinci sırada yer alıyor. Dolayısıyla bugün petrol ve gaz piyasalarında olduğu gibi yeni bağımlılıklar oluşturmaktan kaçınmalıyız.” diye konuştu.

“Çeşitlendirilmiş iş birliği”

Bakan Varank, Avrupa’nın tek başına artan yenilenebilir enerji talebini karşılayabilecek durumda olmadığını belirterek iklim hedeflerine ulaşmak için çeşitlendirilmiş iş birliği ve daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

“10 yılda 10 kat arttı”

Bağımlılık oluşturmamak için Türkiye olarak hem güneş hem de rüzgar enerjisinde kapasite artırarak somut adımlar attıklarına değinen Bakan Varank, Türkiye’nin 8 bin gigawatt kapasite ile dünyada 4. büyük güneş paneli üreticisi olduğunu ve benzer şekilde, rüzgarda da kapasitesini son 10 yılda 10 kat artırdığını bildirdi.

“Nitelikli iş gücü”

Bakan Varank, Türkiye’de üretim yapan şirketlerin yatırımlarının dikkat çektiğine işaret ederek “Bağlantı kurabilmesi, lojistik altyapısı, kapsamlı teşvikler ve nitelikli iş gücü sayesinde Türkiye, elverişli bir çevreye sahip. Bunlar benim sözlerim değil, Enercon, Nordex, Vestas, GE, TPI, LW ve CS gibi ülkeme yatırım yapmış önde gelen ekipman üreticilerinin (OEM) değerlendirmeleridir.” dedi.

“Avrupa’nın 5. ekipman üreticisi”

Mühendislik, imalat, bakım, geri dönüşüm ve danışmanlık alanlarında tüm bu üreticilerle ortaklık yapan birçok Türk şirketi ve tedarikçisi bulunduğunu ifade eden Bakan Varank, “Bu büyük sinerji ile Avrupa’nın en büyük 5. rüzgar enerjisi ekipmanı üreticisi haline geldik. Türk şirketleri bugün 45 ülkeye türbin kanatları, bileşenleri ve kuleleri üreterek ihraç ediyor.” diye konuştu.

“Rüzgar için yeni destinasyon”

Bakan Varank, Türkiye’nin, yatırımcılara ön maliyet yükünü en aza indirmek için en faydalı teşvik programları sunduğunu aktararak yakın zamanda teşvik mekanizmasını güncellediklerini ve yenilenebilir enerji yatırımlarının kapsamını genişlettiklerini bildirdi.

“Invest in Türkiye”

Açılış konuşmalarının ardından Varank ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, WindEnergy Hamburg Konferans ve Fuarı’nda Türk şirketlerinin yer aldığı “Invest in Türkiye” pavilyonunun açılışını gerçekleştirdi. Fuarda yer alan Türk firmaların standlarını ziyaret eden bakanlar, yürütülen faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Açılışa; TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Komisyon üyeleri, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz da katıldı.

“Yeni iş bağlantıları”

26 Eylül’de açılışı yapılan WindEnergy Hamburg Konferans ve Fuarı’nda, Türkiye’nin rüzgar enerjisi potansiyeli ve üretim gücü sergileniyor. Fuara, Türkiye’den 40’ın üzerinde firma katılıyor. Türk firmaları, fuarda, hem Türkiye’ye yatırım çekmek hem de son yıllarda yenilenebilir enerji alanında gerçekleşen yatırımları anlatmak için yer alıyor. 30 Eylül’e kadar devam edecek fuarda firmalar, rüzgar teknolojisi alanındaki ürünlerini sergileyecek ve yeni iş bağlantıları kuracak.
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir