K.B.B
Güncel

Bakanlığın bu plandan haberi olmuş mudur ?

TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ 81 İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ’NE YAZI GÖNDERDİ: 

 “Hayvan hastalıkları ile mücadelede kişisel koruyucu tedbirlerin alınarak, hayvan sağlığı konularında saha faaliyetlerinin devamı yönünde karar verilmiştir.”

TALİMAT VAR AMA KOCAELİ İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜNDE GÖREVLİ VETERİNER HEKİMLERİN VİRÜS TEHLİKESİNE KARŞI SAHADA GİYECEK KIYAFETLERİ YOK

İYİ PARTİLİ TÜRKKAN: “Bu insanlar sahada gezerken giyecek tulumları yok. Bundan haberiniz var mı Sayın Bakan?

Maskesiz, tulumsuz ortada dolaşırken virüs kapsa veya onlarda virüs varsa oradaki insanlara bulaştırsa bunun hesabını kim verecek?”

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından Bakan Bekir Pakdemirli imzası ile 81 İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne yazı gönderildi, “Hayvan Hastalıkları ile Mücadele” başlıklı bu yazıda birçok ülkeye yayılan COVID-19 salgını sonrasında Bakanlık sorumluluğunda yürütülen veteriner hizmetlerinin aksatılması durumunda başta hayvan sağlığı, gıda güvenliği ve halk sağlığının risk altında olacağı belirtilerek Pandemi sırasında hizmetlerin aksamadan devam ettirileceğine vurgu yapıldı. 

Yazıda; Bakanlık koordinasyonunda oluşturulan Bilimsel Komisyon’un “Hayvan Hastalıkları ile mücadelede kişisel koruyucu tedbirlerin alınarak, hayvan sağlığı konularında saha faaliyetlerinin (aşılama, mihrak, kordon-karantina gibi) devamı yönünde” karar verdiği ifade edildi.

Bu yazı gönderilmesine rağmen Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ndeki veteriner hekimlerin yeterli malzemeleri olmadığı için görevlerini yapamadığı ortaya çıktı. 

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, 12 Nisan 2019’da yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Sağlık Bakanlığı tarafından  “Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı” hazırlandığını, buna rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığını ifade etti. Türkkan, bunun, salgının yayılmasını hızlandırdığını ve insanlarımızın hayatına mal olduğunu belirtti. İYİ Parti Grup Başkan Vekili konuşmasında, Kocaeli’deki veteriner hekimlerin sıkıntısına da değindi:

“Bu planın 50.sayfasında Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili bölümde Hayvanlarda hastalık kontrolü ve pandeminin önlenmesi ile ilgili gerekli tedbirlerin sürdürülmesi isteniyor.  

Ama bugün kendi seçim bölgem Kocaeli Tarım İl Müdürlüğü’ndeki veteriner hekimler beni arıyorlar, yeterli malzemeleri olmadığı için görevlerini yapamadıklarını söylüyorlar.

Bakanlık İl Müdürlükleri’ne yazı yazmış diyor ki;

‘Hayvan Hastalıkları ile mücadelede kişisel koruyucu tedbirlerin alınarak, hayvan sağlığı konularında saha faaliyetlerinin devamı yönünde karar verilmiştir.’diyor. 

İyi de bu insanlar sahada gezerken giyecek tulumları yok. Bundan haberi var mı Sayın Tarım Bakanı’nın?

Maskesiz, tulumsuz ortada dolaşırken virüs kapsa veya onlarda virüs varsa oradaki insanlara bulaştırsa bunun hesabını kim verecek?

Koruyucu tedbiri veterinerler kendisi mi alacak Bakanlık olarak yoksa siz mi temin edeceksiniz?

Bu mu sizin kriz hazırlığınız?”

VETERİNER HEKİMLER TEDBİRLERİ KENDİLERİ Mİ ALACAK BAKANLIK MI?

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi de verdi. Türkkan’ın soruları şu şekilde:

1-Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzası ile Pandemi sırasında hizmetlerin devam edeceğine dair 81 İl Müdürlüğü’ne gönderilen yazı, İl Müdürlükleri’ne gönderilmeden önce; görev yapan veteriner hekimlerin ve diğer personelin yeterli malzemeye (tulum, maske, kıyafet,vs.) sahip olup olmadığı konusunda Bakanlık bilgi sahibi olmuş mudur, bu konuda nerelerde hangi eksiklikler vardır bu tespit edilmiş midir?

2-Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ndeki veteriner hekimlerin yeterli malzemeleri olmadığı konusunda Bakanlık bilgi sahibi midir?

3-Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde veteriner hekimlerin ve personelin malzeme eksiklikleri nelerdir, bunların tespiti yapılmış mıdır, yapılmadı ise ne zaman yapılacaktır?

4-Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ndeki eksiklikler ne zaman tamamlanacaktır?

5-81 İl Tarım ve Orman Müdürlükleri’nde eksik olan yerlerde malzeme (tulum, maske, kıyafet, vs.) eksiklikleri ne zaman tamamlanacaktır?

6-Malzeme eksikliklerinin ihaleye çıkılmadan ivedi bir şekilde tamamlanması mümkün müdür, ülkemizdeki özel durum nedeni ile ihaleye çıkmadan bu tedbirlerin alınması konusunda Bakanlık bir hazırlık yapmış mıdır, bu hazırlıklar nelerdir?

7-Sağlık Bakanlığı tarafından 2019 yılında hazırlanan “Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı”nın 50.sayfasında Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili bölümde “Hayvanlarda hastalık kontrolü ve pandeminin önlenmesi ile ilgili gerekli tedbirlerin sürdürülmesi” ifadesi kullanılmıştır. Bakanlığın bu plandan haberi olmuş mudur, salgın ile ilgili uyarılar yapılmasına ve bu plan hazırlanmasına rağmen Bakanlık olarak neden zamanında tedbir alınmamıştır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir