Yaşam

Bayramlar bizim İçin çok Önemlidir !

Bayramlar bizim İçin çok Önemlidir !Ülkemizde bayramlar önemli bir değerdir. Eski bayramları arar hale geldik ve özlem duymaya başladık,

Bayramlar bizim İçin çok Önemlidir !

Ülkemizde bayramlar önemli bir değerdir. Eski bayramları arar hale geldik ve özlem duymaya başladık,

Genellikle neşeli bir hava hakimdir. Yaklaşık Bir yıldan bu tarafa Pandemi süreci yaşadığımız bu bu süreç bizleri öz benliğimizden tamamen uzaklaştırdı.

Bayramlarımız dini bayramlar ve resmi bayramlar olmak üzere ikiye ayrılır.

Resmi bayramlar devlet ile ilgili önemli günlerde, devlet tarafından düzenlenen törenlerle kutlanır.

23.Nisan 1920 TBMM  açılış gününü geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza hediye eden Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye çocuklarına değil Tüm Dünya çocuklarına kutlama günü olarak hediye edilmesi mükemmel bir durumdur.

Resmi bayramlarda okullarda ve diğer bazı kurumlarda resmi törenler yapılır ve o bayram gününün önemini anlatan konuşmalar yapılır.

Bu bayramlar kutlanırken çocuklarımıza Vatan ve Bayrak sevgisi aşılanır. Bu şekilde milli birlik ve beraberliğimizin kuvvetlenmesi amaçlanır.

İkinci bayram türü olan dini bayramlar da İslam dininin emrettiği bayramlardır. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere iki dini bayramımız vardır.

İslam dini mensubu olmak ve Müslüman olmak ayrıca bir güzellik,İslamın yaşam kalitesini nasıl arttırdığı bilinmektedir.

Dini bayramlarımızda İslam dininin tavsiye ettiği hayırlar yapılır, fakirler sevindirilir, büyükler ziyaret edilir, dargın ve küs olanlar barışır. Dini bayramlar da milletin birlik ve beraberliğini koruyan öğelerdendir.

Resmi ya da dini bayramlar ülkemizde büyük sevinçle karşılanır. İnsanlarda coşku havası hakim olur.

Bu bayramlarımızın kıymeti bilinmelidir.Bu bayramlarımıza katılım göstermeliyiz,örf ve adetlerimizi es geçmemeliyiz.

Bayramlar bizi bir araya getiren değerlerimizdir ve bu nedenle bayramlara katılım sağlamalı, bayramları olması gerektiği şekilde geçirmeliyiz.

Ramazan ayında nefsimizle mücadele edebilmeyi, kötü sözlerden ve davranışlardan uzak durmayı, boş vakit geçirmemeyi ve Allah’a yakınlaşmayı daha iyi anlarız.

Ramazan Bayramında dini vecibeleri yerine getirip, öbür taraftan şeytan taşlama işlerini askıya almalıyız.Ne kadar kötülüklerden uzak olursak daha güzel tat ve haz alırız.

Bu durumu sadece Ramazan ayında değil her zaman olmalıdır. Fakat günümüzde bu manevi duygulara erişen çok az sayıda insan vardır.

Ramazan bayramı gelip çattığında, herkes huzurla dolmuş ve tüm Ramazan boyunca kendilerini kötülüklerden uzaklaştırmış olurlar.

Bayramda da aile içinde ve aile dışında herkes birbirinin bayramını kutlayarak  bu sevinci paylaşır. Bayram namazı sonrasında aile büyükleri ziyaret edilerek elleri öpülmeli gönülleri fetih edilmelidir.

Hep beraber olunup, huzurlu sofralar kurulur. Yemekler yenir, güzel sohbetler olur. Bu durum bizleri birleştirir, huzura eriştirir.

 

Her ülkenın çeşitli bayram şekilleri vardır. Ama İslam ülkelerinde Ramazan ve Kurban bayramı kutlamakdan haz almak herkese nasip olmaz.Bu insanlar her zaman bayramlara uyarak hareket ederler.

Bayramlar biz insanların eğlenmesini sağlayan kaynaklardır.Her ülkenin farklı türlerde bayramları bulunmaktadır.Bu insanlar kendi ülkelerinin örf ve adetlerine uyarak hareket ederler.

Bayramlar biz insanları neşelendiren hazinedir.Bayramların biz insanlar için çok büyük bir önemi vardır.

Yani her ülkenın kendine göre bayramları vardır ve bu bayramlara göre hareket edilir. Bizlerde Ramazan bayramını en güzel şekilde sevdiklerimizle birlikte güzel geçirelim bu vesile ile İslam aleminin ve siz değerli tüm okurlarımızın  nice mutlu neşeli Aileleri ile güzel sağlıklı mutlu geçirmelerini dilek ve temenni ediyorum.

 

Selçuk ÇELEBİ

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün