K.B.B
Ekonomi

Beklentilerin aksine altın fiyatlarında yükseliş görüldü

Geçtiğimiz hafta, aşağı yönlü hareket eden ve perşembe günü sert düşen ons, toparlanmaya başladı. Ons altın, perşembe bin 927 dolara kadar çıktı ancak dün, bin 817’ye kadar indi.

Perşembeyi bin 913’ten kapatan ons, cuma kapanışında bin 847 dolardaydı. Altının ons cinsindeki fiyatı, pazartesi kapanışında bin 845, dünkü kapanışındaysa bin 860 dolarda bulundu.

Onsta yükseliş bekleniyor

Pazartesiden salıya yükseliş gösteren ons altın, dün, günlük bazda, yüzde 0,3 değer kaybetti. Ziraat Yatırım, ons değeri hakkında “Bu sabah ABD tahvil faizi ile Dolar’da harekete karşın değerli madende toparlanma eğilimi gözlemliyoruz. Beklentimizin aksine toparlanmasını sürdüren değerli madende olumluya dönen kısa vadeli teknik göstergeler ile oluşan dönüş formasyonu yükselişin sürebileceğine işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

Gram ve çeyrek altın da yükseliyor

Ons, önceki kapanışının yüzde 0,84 üstünde ve bin 860 dolarda. Doviz.com’tan edinilen bilgilere göre saat 13.59’dan itibaren günlük yüzde 1,12’lik kazançla çeyrek 736, gram ise 448 lirada.

Onsta bin 848 doların destek olarak izlendiğini bildiren Ziraat, hedef direncin bin 872, sonraki yakın direncin ise bin 887 dolarda bulunduğunu kaydetti. Gram ve çeyrek ons ve dolar/TL’nin yönünden paralel etkileniyor. Onsun değer kaybetmesi ekonomik toparlanmaya ilişkin beklentiler ve ABD tahvil faizindeki artış olarak nitelendirildi.

Bunların yanı sıra Türk lirası varlıklarındaki kazançla çeyrek ve gramda da değer kaybı görüldü. Dün, Türk lirası varlıklarındaki zayıflamayla birlikte değerli madenin cinslerinin fiyatı, arttı.

Olası düşüşlerdeyse desteğin altındaysa bin 829, ardından bin 817 dolar izlenecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir