Siyaset

Belediyenin Başdanışmanı’nın oğluna akademide torpil!

Takip Et    

Diğer adaylara göre düşük olan ALES ve mezuniyet notlarına karşın giriş sınavında en yüksek notu alan ve Merzifon MYO’nun akademik kadrosuna girmeye hak kazanan ismin, Amasya Belediyesi Başdanışmanı’nın oğlu olduğu öğrenildi.

Kişiye özel kadro ilanları ve son olarak Boğaziçi Üniversitesine yapılan rektör ataması ile tartışmalara konu olan akademide liyakat, bir öğretim görevlisi ilanı ile yeniden soru işaretlerine yol açtı.

Amasya Üniversitesi Merzifon Meslek Yüksekokulunca açılan öğretim görevlisi kadrosuna hak kazanan kişinin Amasya Belediyesinde başdanışman olarak görev yapan A.Y’nin oğlu olduğu öğrenildi.

TOPLAM 24 BAŞVURU YAPILDI

Amasya Üniversitesi Merzifon Meslek Yüksekokulu, 9 Kasım 2020 tarihinde öğretim görevlisi alımı için ilan verdi. İnşaat Teknolojisi Programı için verilen ilana başvuruda “Yapı Mühendisliği’nde tezli yüksek lisans yapmış olmak” şartı getirildi. BirGün gazetesinden Mustafa Bildircin‘in haberine göre ilana toplam 24 kişi başvurdu. Başvuranlardan 21’i, “Başvuru şartını sağlamamaktadır” denilerek giriş sınavına alınmadı.

BİR İSİM DİKKATİ ÇEKTİ

Ön değerlendirme sonucunda giriş sınavına girebileceği belirtilen üç kişi arasında bir isim özellikle dikkati çekti. Başvuran 24 kişi arasında en düşük mezuniyet notuna sahip olan M.Y, 78 değerlendirme puanı ile giriş sınavına girmeye hak kazandı. M.Y’nin, MHP’li Amasya Belediyesinde Başdanışman olarak görev yapan A.Y’nin oğlu olduğu bildirildi.

GİRİŞ SINAVINDA FARK ATTI

Ön değerlendirmenin ardından 30 Kasım 2020 tarihinde giriş sınavı gerçekleştirildi. Sınava, aralarında Amasya Belediyesi Başdanışmanı A.Y’nin oğlu M.Y’nin de yer aldığı, ön değerlendirmeyi geçen üç kişi katıldı. ALES ve lisans mezuniyet notu diğer iki adaya göre düşük olan M.Y’nin, giriş sınavı notu ile diğer iki adayı geride bırakması dikkati çekti. Adaylardan biri giriş sınavında 32, diğeri 36 puan alırken M.Y’nin puanı 61 olarak kaydedildi. Böylelikle M.Y, giriş sınavında düşük mezuniyet notu ortalamasını tolere edecek bir puan “alarak” kadro için “asıl aday” oldu.

Takip Et    
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı