Zeray
Gündem

“Betona yatırım sonucunda sanayici üretimden uzaklaştı”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devam eden 2022 yılı Merkezi Bütçe Kanunu Teklifi görüşmelerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi üzerine söz aldı.

“SANAYİ BÜTÇESİ’NDE BİLİME, TEKNOLOJİYE, ÜRETİME DAİR BİR ŞEY YOK”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devam eden 2022 yılı Merkezi Bütçe Kanunu Teklifi görüşmelerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi üzerine söz aldı.

 “Yerli ve milli değerlerimiz birer birer yok edildi”

Türkiye Büyük Millet Meclisinde devam eden bütçe görüşmelerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi üzerine konuşan Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, iktidarı eleştirdi: “Bu bütçede bilim, teknoloji, AR-GE, üretim, sanayi, ihracat yok. Üreticiye destek, girişimciye teşvik hiç yok. Sadece satılan fabrikalarımız, yok olan milli değerlerimiz var. Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan yerli ve milli fabrikalarımız Ak Parti döneminde tek tek kapatıldı veya satıldı. Kendi kağıdımızı ürettiğimiz SEKA, dokumacılıkta bir dünya markası Sümerbank, kapatıldı. Şeker Fabrikalarını, TÜPRAŞ’I, PETKİM’İ, TEKEL’i onlarca fabrikayı zarar etti gösterip, sattınız. Milli tank yapıyoruz dediniz Tank paleti Katarlılara, ulusal güvenlik dediniz TELEKOM’u Lübnanlı şirkete, hediye ettiniz. Yerli ve milli sloganları attınız ama ulusal güvenlik meselesi olan iletişimi ve savunmayı yabancılaştırdınız! Yerli milli otomobil yapacağız dediniz, hiç üretilmeyen Saab modeli için 47 milyon EURO’yu çöpe attınız! Varlık Fonunu kurdunuz, BOTAŞ’ın, Türkiye Petrollerinin, Eti Madenin, TÜRKSAT’ın hesaplarını denetim dışı bırakıp, yönetimine el koydunuz!”

“Betona yatırım sonucunda sanayici üretimden uzaklaştı”

Sanayicinin son zamanlarda yaşadığı zorluklara dikkat çeken Tarhan: “Sayın Bakan, ‘üretimi destekliyoruz’ diyerek, sanayiciye verilen destekler ile övünüyorsunuz. Üreticilere verilen destek kredisi 100 milyon dolar dahi etmiyor. Beşli çeteye verilen ihalelerin bedeli 250 milyar doları aştı. Hortumla aktardığınız kaynak ve garanti bedelleri yetmedi, vergi affı getirdiniz.  Sadece bir şirketin 422 milyon TL’lik vergi borcu sildiniz. Akıldan uzak, betona yatırım anlayışınız sonucunda, sanayici üretimden uzaklaştı. Üreticilik değil rantçılık makbul hale geldi. OSB’lerin çoğu boş. Fabrikalar ya satılık, ya kiralık. Ülkeyi koca koca AVM’lerle doldurdunuz. Milleti AVM’ye mahkum ettiniz, küçük esnafı yok ettiniz!” dedi.

“Bu bütçe sanayicinin derdine çare değil”

Üretimde artan maliyetlere vurgu yapan Tarhan: “Bu bütçe sanayicinin derdine çare olmaz. Finansmana erişim zor, enerji fiyatları uçtu. Sanayicinin kullandığı doğalgaz %200, elektrik %65 arttı.  Hammadde ithal, elimizde olan hammadde ise yurtdışına gidiyor. Siz ihracat arttı diyorsunuz. Bir sanayi politikanız dahi yok! Lojistik maliyetleri inanılmaz boyutlarda, üretici vergi yükü altında eziliyor. Yılbaşından bu yana sanayide maliyet artışları %55’i aştı. Siz de enflasyonu düşüreceğiz hayalleriyle milleti oyalıyorsunuz. Geldi geliyor dediğiniz yerli otomobil, yerli uçak, yerli tank, uzay mekiği ve uçan araba için verdiğiniz tarihler ise bir sonraki bahara kaldı. Yıllardır umut satıyorsunuz. 20 yıllık iktidarınızdan geriye kapanan işletmeler, satılan fabrikalar, yok olan umutlar, ortada kalan işsizler, ülkeyi terk etmek isteyen gençler kaldı” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün