Ekonomi

Biden doları yükseltiyor Trump düşürüyor… Kurlar ve piyasa yorumları

Piyasalardaki oynaklık oldukça yüksek. Gelişen ülkelerin birimleri karşısında dalgalı görünüm sergileyen Türk lirası, negatif ayrışıyor.

KOCAELİ HABER DÜNYASI

Uzmanlar, Türk lirası varlıkların gelişmiş piyasaların para birimleri karşısında dalgalı görünüm sergilediğini bildirdi.

Analistler, ABD’deki başkanlık seçimleri sırasında piyasalarda, dünkü oynaklığın oldukça yüksek olduğunu kaydetti. Ziraat, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin bu hafta olumlu görünüm sergilediğini belirtirken Türk lirasının negatif ayrıştığını da bildirdi.

Yapı Kredi Yatırım, lira karşısındaki ABD doları ve avroda, oynaklık ve yön bulma çabasının görülebileceğini ifade etti.

Trump’ın açıklamaları TL’ye kazandırdı

Alan Yatırım, piyasalardaki oynaklık hakkında “Dolar TL kurundaki volatilite oldukça yüksek seyrediyor. ABD başkanlık seçiminde sonuçların netleşmemesi ve adaylardan gelen açıklamalar Dolar TL kurunda yönün aşağı ve yukarı yönde değişmesine neden oldu. ABD başkanı Donald Trump’ın açıklamaları sonrasında TL dolar karşısında değer kazanırken, Biden’ın yaptığı açıklamalar TL varlıkları negatif etkiledi” ifadelerini kullandı.

Biden’ın önde olması TL’yi baskılıyor

Alan Yatırım şöyle devam etti:

“Güne 8.40 seviyelerinde başlayan Dolar TL kuru adaylar arasındaki gerilimin yükselmesiyle 8.52 seviyesinin üzerine çıkarken, öğleden sonra yeniden 8.40 seviyelerine geriledi. Yeni işlem gününde Demokratların başkan adayı Biden’ın zafere daha yakın gözükmesi TL üzerinde baskı yaratıyor”

Kurlar hangi seviyelerde?

Saat 12.34’ten itibaren serbest piyasada, günlük bazda yüzde 0,44 değer kazanan ABD doları, 8 lira 45 kuruşta. Döviz.com‘dan aktarılan bilgilere göre yüzde 0,99 artan euro, 9 lira 97 kuruş. Dünkü kapanışına oranla yüzde 0,84 yükselen sterlin ise 11 lirada.

Dolar kaç lira olur?

Ziraat Yatırım tarafından aktarılan bilgilere göre Amerikan dolarında, 8 lira 40 kuruş – 8 lira 50 kuruş bant hareketi görülebilir. Ziraat, bu bandın dışındaysa 8 lira 33 kuruşun destek, 8 lira 58 kuruşun direnç olabileceğini belirtti.

Türkiye saatiyle 22.00’de ABD Merkez Bankasının faiz kararı, 22-30’daysa ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın konuşması piyasaların gündeminde.

Avroda destek ve direnç seviyeleri

Alan Yatırım, euro/TL hakkında “TL Euro karşısında tarihi düşük seviyeyi gördükten sonra sınırlı bir şekilde toparlandı. Yeni işlem gününde TL varlıklardaki değer kaybına bağlı olarak 9.95 seviyelerine yöneldi.” açıklamalarında bulundu.

Yapı Kredi Yatırım, EURTRY paritesinde, 9 lira 84 kuruş ile 9 lira 75 kuruşun destek, 9 lira 99 kuruşun ise direnç olabileceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir