Yaşam

Bu Biz Değiliz !

Kocaeli Artvin Batum Havalesi Dernekleri Federasyonu (KARBAFED) Başkanı Mikail Kalyoncu'nun duygu yüklü yazısını

Kocaeli Artvin Batum Havalesi Dernekleri Federasyonu (KARBAFED) Başkanı Mikail Kalyoncu‘nun duygu yüklü yazısını görünce Kocaeli Haber Dünyası olarak okurlarımızla baylaşalım istedik ;

Bu Biz Değiliz !

Asırlardır dünyaya şefkat ve merhamet kapılarını açmış bir milletin torunları olarak dünyaya sevgiyi, hoşgörüyü, ahlaki davranışlarıyla gösteren ve hem de irşad eden biz değilmiydik.

Yaradılanı yaradandan ötürü seven biz değilmiydik, kendim için istemediğimi başkası içinde istemeyen biz değilmiydik. Anamızın babamızın yanında elpençe duran saygıda kusur etmeyen, evladımı bile sevmekten utanan biz değilmiydik neler oluyor bize…

Anne doğurduğu evladını nasıl boğazından keser? Evlat anasının bileklerini nasıl keser? Bu kadar soygunlar, vurgunlar hırgürler nasıl bu denli ayyuka çıkar.

Vicdanın ve merhametin yok olma yolunu hepimiz izliyoruz düzeni kaldırmıyoruz, kavgayı ayırmıyoruz, nemelazımlık almış başını gidiyor bütün bunlar olurken, acaba diyorum İsrail başta olmak üzere ülkemize büyümü yapıyorlar? üç harflileri içimize mi sokuyorlar? bir canavar mı oluşturdular sonra içme sularına büyülerimi boşaltıp içirdiler kısaca bize büyümü yapıldı ?

Eski biz, bölünmeyi değil bölüşmeyi öğrendik, almayı değil vermeyi öğrendik, balık yemeyi değil balığı tutmayı öğrendik, konuşurken bile yüksek sesle konuşma çünkü karşındaki kişi kırılır diye sessiz konuşmayı öğrendiler, karşıda esnaf siftah yapamamışsa gelen müşteriyi ben siftah yaptım karşıdaki arkadaşım yapmadı ordan alırmısın diye komşusuna siftah yaptırmayı öğrendik. Taş atana gül vermeyi öğrendik. Eskiden biz fitre ve zekatımızı yakınımızda ihtiyaç sahiplerine sağ elin verdiğini sol el görmesin diye gizli gizli vermeyi öğrendik.

İçimizdeki canavara her gün yeniliyoruz yolda giderken yol vermeme kavgasıyla bir kşi ölü 3-5 kişide yaralı haberleriyle gün geçmiyor ki duymayalım. Oysa arkadaşım özür dilerim kusura bakma dese kavga ve ölüm olmayacak, özür dilemek kusura bakma demek bu kadar mı zor veya nefsin bu kadar mı kirli.

Beyler toplum düzeninin düzelmesi yasalardan çok bireysel çaba ile oluşur.

İki mahalle çocukları birbirleriyle oynarken bir yeri kanamış vay efendim koskoca mahalle birbirlerini yiyorlar kolluk güçleri zor ayırmış oluyor sonra da hayde mahkeme kapılarına…

Bütün bunları göz önünde bulundurarak inadına sevgi, inadına huzur, inadına merhamet ,inadına saygı, inadına mutluluk ,inadına kardeşlik, inadına bir ve beraber olarak yeniden eski bize dönmeliyiz. Çünkü bizden başka biz yoktur vesselam.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir