Kültür

ÇANAKKALE ZAFERİ

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Ocak 1915’te Londra’da toplanan Savaş Konseyinde, Çanakkale Boğazına denizden taarruz planı kabul edilmişti.

ÇANAKKALE ZAFERİ

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Ocak 1915’te Londra’da toplanan Savaş Konseyinde, Çanakkale Boğazına denizden taarruz planı kabul edilmişti. İngiliz yetkililere göre, Gelibolu Yarımadası alınarak İstanbul yolu açılabilir, Türkler savaş dışı bırakılarak Rusya ile doğrudan bağlantı sağlanabilirdi.

Bu amaçla İtilâf Devletleri; Çanakkale Boğazına ilk saldırılarına Kasım 1914’te başladılar. Bu sırada Sofya’da Askeri Ataşe olan Yarbay Mustafa Kemal Genel kurmay’a müracaat ederek yurda dönmek ve vatanın savunmasında görev almak istediğini belirtmesi üzerine Çanakkale 19. Tümen Komutanı olarak görevlendirilir.

ÇANAKKALE ZAFERİ
ÇANAKKALE ZAFERİ

Gemilerden top ateşiyle kıyı istihkâmlarına yapılan bu saldırı, daha sonraki günlerde de tekrarlandı. Ancak bu muharebe sonucunda başarılı olamayıp Boğaz’ı denizden aşamayan İtilâf Devletleri, farklı bölgelerden yaptıkları çıkarma harekâtıyla yaklaşık 8,5 ay devam eden kara muharebelerini başlatmışlardı. Ancak bu safhada da başarılı olamayacaklar ve Anafartalar bölgesine çıkarma harekâtına girişeceklerdir. Ancak muharebelerin bu safhasında da başarılı olamadıklarından Gelibolu’yu tahliye etmek zorunda kalacaklardır.

Tarihin kaydettiği en şiddetli çarpışmalardan sonra gemilerini kaybeden düşman kuvvetleri yenilgiyi kabul ederler ve “Çanakkale geçilmez” diyerek 18 Mart 1915 tarihinde geri çekilirler. Halen de gemiler Çanakkale Boğazının çıkışında seyir defterine “Çanakkale geçildi” yazmazlar o zamandan beri Çanakkale geçilmez.

ÇANAKKALE ZAFERİ
ÇANAKKALE ZAFERİ

İngiliz Başbakanı David Lloyd George “İnsanlık tarihi birkaç yüzyılda bir dahi yetiştirebiliyor. Şu talihsizliğimize bakınız ki, Küçük Asya’da Mustafa Kemal çıktı, hem de bize karşı” diyerek mağlubiyetinin sebebini açıklıyor.

Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıldönümünde başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanın savunması için canlarını veren kahraman şehitlerimizi saygıyla, minnetle ve rahmetle anıyorum.

Cemil ÖZBAŞ

ATATÜRKCÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

GÖLCÜK ŞÜBE BAŞKANI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir