Gündem

Çanakkale Zaferinin 106. Yıl DönümündeŞehitlerimiz Anıldı

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 106. Yıl dönümü anma programı çerçevesinde  Bağçeşme Şehitliğinde düzenlenen törenle Çanakkale Kahramanları rahmet, şükran ve minnetle anıldı.

Çanakkale Zaferinin 106. Yıl DönümündeŞehitlerimiz Anıldı

 

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 106. Yıl dönümü anma programı çerçevesinde  Bağçeşme Şehitliğinde düzenlenen törenle Çanakkale Kahramanları rahmet, şükran ve minnetle anıldı.

18 Mart Şehitler Günü
18 Mart Şehitler Günü

Bağçeşme Şehitliğindeki Programa; Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra Deniz Eğitim- Öğretim ve Garnizon  Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muhammed Hasan Aslan,Baro Başkanı Av. Bahar Gültekin Candemir,Vali Yardımcısı Ali Ada, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Ümit İlbayı,  Dire Müdürleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Recep Salih Doğan, siyasi parti temsilcileri, askeri erkan, şehit aileleri ve yakınları katıldı.

18 Mart Şehitler Günü
18 Mart Şehitler Günü

Çelenklerin sunumu ile başlayan tören, şehitlerimiz anısına yapılan saygı atışı ile devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Seddar Yavuz, Deniz Eğitim- Öğretim ve Garnizon  Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Şehitlik Defterine günün anlam ve önemini belirten yazılarını yazarak imzaladılar.

 

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale zaferi’nin; tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün imkansızlıklara rağmen vatanını korumak için verdiği mücadelenin destanı olduğunu belirten Vali Yavuz, “Aziz milletimizin yüksek irade ve sarsılmaz inancı ile kazandığı Çanakkale zaferi tarihten silinmek istenen, bir milletin bütün imkansızlıklara rağmen vatanını korumak için verdiği mücadelenin destanıdır. Bizler millet olma bilinciyle, en güç koşullarda bile “Çanakkale Geçilmez” dedirten sağlam bir bilinç ve ruhun mirasçılarıyız. Bize bırakılan bu mirasa sahip çıkarak, geleceğimize daha emin adımlarla yürüyecek, millet olma şuurumuzu her daim canlı tutacak ve yücelteceğiz.

18 Mart Şehitler Günü
18 Mart Şehitler Günü

Ruhları Şad Olsun. Milletimiz Ebediyen Var Olsun

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale zaferinin 106. yılını kutluyor. 18 Mart Şehitler Gününde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakların bize yurt olmasını, yurt olarak kalmasını sağlayan tüm Türk Büyüklerini, aziz şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyorum. Onların destansı kahramanlıklarının eşsiz fedakarlıklarının tüm gençlerimize örnek olmasının diliyorum. Ruhları şad olsun, milletimiz ebediyen var olsun.” dedi.

Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri, Namazgah Şehitliği ve Polis Şehitliği’nde bulunan şehitlerimizin mezarlarına karanfiller bırakarak, yakınlarına başsağlığı ile sabırlar dilediler. Şehitlerimiz içinokunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve yapılan duanın ardından Vali Yavuz ve protokol üyeleri, Süleyman Demirel Kültür  Merkezi’nde düzenlenen anma programına geçtiler.

18 Mart Şehitler Günü
18 Mart Şehitler Günü

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program; Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı sunumunun ardından Gölcük Fen Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Miğfere Sığın”adlı oratoryo gösterisi büyük beğeni ile izlendi.

Günün anlam ve önemi konulu düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerden; resim yarışmasında birinci olan Özel Karamürsel Çözüm Akademisi Ortaokulu7’inci sınıf öğrencisi Göksu Kuzu, şiir yarışmasında birinci olan İzmit Hacı Bektaş Veli Ortaokulu 7’inci sınıf öğrencisi Zelal Yılmaz ve kompozisyon yarışmasında birinci olan Karamürsel 4 Temmuz Şehit Hüseyin Güldal Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencisi Şevval Atasoy’a  ödüllerini Vali Seddar Yavuz, aynı kategorilerde 2. ve 3. olanlara da Garnizon Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyüakın tarafından verildi.

18 Mart Şehitler Günü
18 Mart Şehitler Günü

Programın ardından Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri, öğrenci ve öğretmenlerle günün anısına toplu fotoğraf çektirdiler.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir