Dijital GazeteGündemPolitikaTürkiye

CHP’li Ağbaba: “İşsizlik verilerinde TÜİK yine İŞKUR’a yakalandı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba TÜİK Haziran ayı iş gücü verilerini değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada “işsizlik verilerine TÜİK yine İŞKUR’A yakalandı. İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı TÜİK’in resmi işsiz sayısını haziran ayında 27 bin kişilik farkla geçmiş oldu’’ dedi. Ağbaba ayrıca TÜİK ile İŞKUR verileri arasındaki yıllık işsiz sayısındaki artış farkına dikkat çekerek;’’ İŞKUR’A iş başvurusu yapanları herhalde TÜİK istihdam ediyor. Aradaki bunca farkın başka izah edilebilecek bir yanı yoktur” ifadelerine yer verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba’nın değerlendirmeleri şöyle:

İŞKUR’A kayıtlı işsiz sayısı TÜİK’İN resmi işsiz sayısını geride bıraktı.

“TÜİK’E göre kayıtlı işsiz sayısı Haziran ayında bir önceki aya göre 136 bin kişi azalarak 3 milyon 541 bin kişi oldu. İŞKUR’A göre aynı dönemde kayıtlı işsiz sayısı bir ayda 31 bin kişi artarak 3 milyon 568 bin oldu. Bir başka deyişle kendisine kayıtlı verileri açıklayan İŞKUR’un Haziran ayı işsiz sayısı, ankete dayalı verileri açıklayan TÜİK’İN resmi işsiz sayısını geçmiş oldu.  TÜİK’İN acemi sihirbazlığı bu ayda kendini ele vermiş oldu. Ayrıca yine TÜİK verilerine göre geniş tanımlı işsiz sayısı Haziran ayında yüzde 20,4 olarak açıklandı. Geniş tanımlı işsizlik oranı ile dar tanımlı işsizlik oranı arasında ise tam iki katlık fark oluşmuş durumda.

İŞKUR’A iş başvurusu yapanları TÜİK istihdam ediyor.

TÜİK verilerine göre son bir yılda işsiz sayısındaki artış 30 bin kişi ile sınırlı. 2021 Haziran ayında 3 milyon 511 bin olan resmi işsiz sayısı, Haziran 2022’de 2 milyon 541 bine yükselmiş görünüyor. Lakin İŞKUR verilerinde ise yıllık işsiz saysındaki artış bunun tam tersi. 2021 Haziran ayında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 2 milyon 950 bin kişi iken kayıtlı işsiz sayısı Haziran 2022’de 3 milyon 568 bin kişiye yükselmiş olarak görülüyor. İŞKUR verilerine göre son bir yılda kayıtlı işsiz sayısındaki artış 616 bin. Demek ki İŞKUR’A iş başvurusu yapanları TÜİK istihdam etmektedir. Aradaki yarım milyonluk farkın başka izahı yoktur.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.