Dijital GazeteEkonomiEnerjiGündemPolitikaTürkiye

CHP’li İlgezdi: “Aydınlık günleri konuşacağımız günler yakın”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elektrik zamlarına dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdiği eylemini bir kitapta topladı.

İlgezdi, Kılıçdaroğlu’nun şubat ayında elektrik zamlarına dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdiği eylem hakkındaki ulusal ve yerel haberleri, köşe yazılarını ve partilerin destek açıklamalarına “Birimiz Karanlıktayken Hiçbirimiz Aydınlıkta Değiliz” isimli kitapta yer verdi.

Kılıçdaroğlu, şubat ayı başında elektrik zamlarına dikkat çekmek için faturalarını ödemeyeceğini açıklamış, 21 Nisan’da evinin elektriği kesilmişti. 3 buçuk milyon abonenin elektriğinin kesilmesine tepki olarak Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte 28 Nisan’a kadar evinde mum ışığı ve kandillerle hayatına devam etti.

“Aydınlık günleri konuşacağımız günler yakın”

Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında aydınlık günleri konuşacaklarını belirten İlgezdi, “Genel Başkanımız ve sevgili eşi Selvi Hanım, tarihi bir direnişle bütün karanlıkta kalan ailelerin ve çocukların sesi oldu. Bu kabul edilemez durum, ancak böyle bir direnişle anlatılabilirdi. Hiçbir vatandaşımızın karanlıkta kalmayacağı, hiçbir çocuğumuzun yatağa aç girmeyeceği, hiçbir gencimizin gelecek kaygısı yaşamayacağı günler olacak yakında.” dedi.

“Yaşananlar unutulmasın diye”

Elektrik zamlarına dikkat çekmek için gerçekleştirilen eyleme ilişkin İlgezdi, “Elektrik dağıtım şirketlerinin büyük bölümünü beşli çeteye verdiler. Bu ülkede milyonlar faturalarını ödeyemeyecek hale getirildi. Son üç yılda enerji zamları yüzde 400’ü aştı. 3,5 milyon hanede yaşanan elektrik kesintisi buz dağının görünen kısmıydı. 3,5 milyon abone faturasını ödeyemezken, yaklaşık 2,1 milyon abone ise devletten destek almadan faturasını ödeyemiyor.” ifadesini kullandı.

İlgezdi, Kılıçdaroğlu’nun elektrik kesintisi direnişiyle, ülkenin karanlıkta kalan ailelerinin ve çocuklarının sesi olduğunu belirterek, “Taşın altına elini koydu, birimiz karanlıktayken hiçbirimiz aydınlıkta değiliz dedi ve bir hafta boyunca eşi Selvi Hanım ile birlikte karanlıkta oturdu. Genel Başkanımızın bütün dünyada yankı uyandıran bu eylemini tarihe not düşmek adına kitap haline getirdik. İstedik ki yaşananlar ve iktidar eliyle vatandaşlarımıza reva görülen bu zulüm unutulmasın.” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin 81 il örgütüne, basın kuruluşlarına ve ülke genelindeki kütüphanelere gönderilen kitabın önsözünde, eylemi neden yaptığını şöyle açıkladı:

“Milyonları umutlandıran aydınlık hikayesi”

“Anayasal bir zorunluluk olan ‘sosyal devlet’ kimliğini bir kenara bırakarak, müteahhitler lehine bir vahşi kapitalizm uygulamasını tercih eden siyasi iktidarın, vatandaşlarımıza yönelik umursamazlığını protesto etmek amacıyla eşimle birlikte ortak bir karar aldık, elektrik faturamızı ödemedik. Bu protestomuzun sonucu olarak evimizin elektrikleri 21 Nisan 2022’de kesildi. Bir hafta boyunca karanlıkta kalarak, milyonlarca vatandaşımızın elektrik/enerji faturaları özelinde yaşadığı mağduriyetin sözcüsü olmaya çalıştık. Bu protestomuz, milyonlarca vatandaşımız adına bir farkındalık yaratma, toplumsal bir kangrene dönüşmüş olan sorunun, tüm toplum kesimlerinde -akılcı bir tartışma ortamı içinde- konuşulmasını sağladı. Bu bir anlamda toplumsal dayanışmamızı da arttırdı. Bir hafta süren karanlığımızdan milyonların yarınlarını umutlandıran bir aydınlık çıkartmayı başardık. Vatandaşlarımızı, elektrik faturalarını dahi ödeyemeyecek duruma getiren bu bozuk ekonomik düzeni değiştireceğiz. Türkiye’nin geleceğini aydınlatan karanlık bir haftanın hikayesi olan bu kitabı, okurken aklınızda daima şu slogan olsun:  ‘Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Bize katılın, birlikte değiştirelim.’”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir