DünyaGündem

Çin Başbakanı Li Karaçi saldırısının faillerinin adalete teslim edilmesini istedi

Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’le telefon görüşmesi yaparak, kısa süre önce Karaçi’de meydana gelen ve Çin vatandaşlarının ölümüne yol açan saldırının faillerinin bir an önce adalete teslim edilmesini beklediklerini belirtti.

İkili ilişkiye de değinen Li Keqiang, Çin ve Pakistan’ın samimi dost ve komşu olduğunu söyledi.

Çin’in Pakistan’la olan ilişkiye komşuluk diplomasisinde her zaman öncelik verdiğini anımsatan Li, eskiden olduğu gibi gelecekte de Pakistan’ın ulusal egemenliğini ve güvenliğini savunmasını, ekonomiyi geliştirmesini, halkın yaşam koşullarını iyileştirmesini ve finansal istikrarı korumasını destekleyeceklerini dile getirdi.

Li ayrıca, Pakistan’la stratejik iletişimi yoğunlaştırarak, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru gibi önemli projelerdeki işbirliğini hızlandırmaya ve salgına karşı gerekli tedbirlerin alınması şartıyla personel değişimini artırmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Şerif ise, Karaçi’de yaşanan saldırıda Çin vatandaşlarının hayatını kaybetmesi nedeniyle üzüntüsünü ifade etti.

Pakistan’ın terörizmi şiddetle kınadığını ve Pakistan’daki Çinlilerin can güvenliğine önem verdiğini vurgulayan Şerif, olay hakkında soruşturma yapmak ve katilleri adalete teslim etmek için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Şerif ayrıca, benzer olayın tekrarlanmamasını güvence altına almak için, Pakistan’daki bütün Çinli kuruluş ve personele yönelik güvenlik tedbirlerini güçlendireceklerini söyledi.

Pakistan ile Çin arasında derin dostluk bulunduğuna, ikili işbirliğinin eşi görülmemiş yüksek seviyeye geldiğine işaret eden Şerif, Çin’le beraber Pakistan-Çin Ekonomik Koridoru inşasını hızlandırmaya, önemli projeler ile özel ekonomik bölgeler gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmeye, personel değişimini yoğunlaştırmaya ve iki ülke halkına daha fazla fayda sağlamaya hazır olduklarını belirtti.

Pakistan’daki Karaçi Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü 26 Nisan’da intihar saldırısının hedefi olmuştu ve saldırıda 3’ü Çinli toplam 4 kişi yaşamını yitirirken çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.