DünyaGündem

Çin: “Ukrayna sorununun Taiwan meselesiyle ilişkilendirilmesi siyasi bir manipülasyon”

Çin Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna sorununun Taiwan meselesiyle ilişkilendirilmesinin kötü niyetli siyasi bir manipülasyon olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında Ukrayna’daki mevcut siyasi durumu değerlendirdi.

Sözcü Wang Wenbin, sorumlu büyük bir ülke olan Çin’in Ukrayna sorununun çözülmesi için hep arabuluculuk rolü üstlendiğine dikkat çekerek, “yangına benzin dökme” girişiminde hiçbir zaman bulunmadığını, bu sorundan faydalanmaya kalkışmadığını vurguladı. Wang, Çin’in daima barışın yanında durduğuna işaret ederek, Ukrayna krizinin yumuşatılması için yapıcı rol üstlenmeye devam edeceğini belirtti.

Sözcü Wang Wenbin, Taiwan’ın Çin’in bölünmez bir parçası olduğuna işaret ederek, Taiwan meselesinin Çin’in içişleri olduğunu ve Ukrayna sorunuyla özde farklı olduğunu kaydetti. Taiwan’ın geleceğini Taiwanlılar dahil tüm Çin halkının ortaklaşa belirleyeceğine dikkat çeken Wang, Taiwan meselesinin Ukrayna sorunuyla ilişkilendirilmesi yönünde herhangi bir girişimin kasten siyasi manipülasyon olduğuna işaret ederek, bu girişimlerin Çin’in toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlal etmesinin yanı sıra Çin’in içişlerine kabaca müdahale olduğunu söyledi. Wang, Ukrayna sorununu gündeme getirip “Taiwan bağımsızlığı” bölücü faaliyetlerini teşvik etme girişimlerinin eninde sonunda başarısız olacağını ifade etti.   

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir