DünyaGündem

Çin: “Uluslararası toplum ABD’nin küresel düzeni bozma girişimlerini birlikte boykot etmeli”

Çin Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplumun ABD’nin “demokrasi” ve “insan hakları” kisveleri altında, dünya genelinde kaos ve çalkantıları kışkırtmasını birlikte boykot etmesi gerektiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin 1. yıl dönümüyle ilgili soruyu yanıtladı.

ABD’nin 20 yıl süren Afganistan işgali sırasında 30 bini sivil olmak üzere 174 binden fazla kişinin ölmesine, 10 milyondan fazla kişinin evsiz kalmasına yol açtığına işaret eden sözcü, ABD ordusunun Afganistan’dan çekilmesine rağmen, işgalin menfi tesirlerinin sürdüğünü kaydetti.

Afganistan savaşının, ABD’nin sözde “demokratik dönüşüm planının” yenilgisinin simgesi olduğuna dikkat çeken Wang Wenbin, ABD halkının da bu savaş için büyük bedeller ödediğini kaydetti.

Sözcü Wang, “ABD ordusunun apar topar çekilmesi, Amerikan tarzı demokrasi ve insan haklarının ikiyüzlülüğünü ve ülkenin hegemonyacılığının gerçek yüzünü gösterdi. ABD, Afganistan’da yenilgiye uğramasına rağmen, demokrasi ve insan hakları kisvesi altında dünyanın dört bir yanında zıtlaşma ve çatışmaları kışkırtmaya devam ediyor. Uluslararası toplum, ABD’nin dünyada kaos ve çalkantı yaratma girişimleri karşısında daima tetikte olmalı, Afganistan’daki trajedinin tekrarlanmasını engellemeli.” diye konuştu.   

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.