DünyaGündem

Çin ve Moğolistan arasında geniş görüş birliklerine varıldı

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur kentinde Moğolistan Dışişleri Bakanı Batmunkh Battsetseg ile görüştü. İki bakan görüşmenin ardından birlikte basın önüne çıktı.

Wang Yi ortak basın toplantısında, iki tarafın görüşmede vardığı geniş görüş birlikleri hakkında bilgi verdi. Wang Yi, giderek karmaşıklaşan ve hızla değişen küresel durum içinde Çin ve Moğolistan’ın iyi komşu, yakın kardeş ve ortak gelişme için içtenli ortak olacaklarının altını çizdi.  

Wang Yi, “Kuşak ve Yol” ve “Bozkırın Yolu” inisiyatifleri arasında bağlantının güçlendirilmesi, küresel gelişim inisiyatifi ve “yeni kalkınma” politikası arasındaki bağlantının pekiştirilmesi, Çin’in modern güçlü sosyalist ülke olma yönünde “iki etaplı” gelişim stratejisi ve Moğolistan’ın uzun vadeli gelişim perspektifi arasında kenetlemenin artırılması konularında mutabık kalındığını bildirdi. Wang Yi, Moğolistan’ın “Tek Çin” politikasında ısrarcı olmasını takdirle değerlendirdiklerini açıkladı. Wang Yi, iki ülkenin ayrıca, sınır işleri, ticaret, ekonomi, madencilik, bilim ve teknoloji, tarım, hayvancılık, çevre koruma ve salgınla mücadele gibi alanlarda işbirliğini güçlendireceklerini söyledi. Wang Yi, iki ülkenin küresel ve bölgesel işlerde koordinasyonu güçlendirmeye, insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulması için birlikte çaba harcayacaklarını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi aynı gün Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaagiin Khurelsukh ve Moğolistan Meclis Başkanı Gombojavyn Zandanshatar ile ayrı ayrı bir görüşme yaptı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.