Dijital GazeteGüvenlikSosyal MedyaTeknolojiYaşam

Çocukların kişisel verilerinin korunmasında alınacak 4 kritik önlem

Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, çocukların kişisel verilerinin korunması konusunda alınması gereken 4 kritik önlemi açıkladı.

Ebeveynleri tarafından doğru bir şekilde bilinçlendirilmeyen çocukların veri ihlali riskleri karşısında savunmasız kaldığını belirten Siberasist Günal, çocuklarını kişisel veri ihlallerinden korumak isteyen ebeveynlerin alması gereken önemler olduğunun altını çizdi.

Günal, yaşanan teknolojik gelişmelerin günlük konuşma dilinden tüketim trendlerine ve sosyalleşme biçimlerine kadar pek çok alışkanlığı şekillendirdiğini belirterek, 7 ile 13 yaş arası çocukların, sosyalleşme biçimi olarak sosyal medya uygulamalarını yoğun olarak kullandığını ifade etti.

Sosyal medya söz konusu olduğunda çocukların bu dünyanın tehditlerini tespit etmede ve güvenlik önlemlerini yeterli düzeyde almada savunmasız kaldığına değinen Günal, sosyal medya platformlarından Instagram’a çocukların verilerini korumadığı gerekçesiyle 450 milyon euro para ceza kesildiğini hatırlattı.

Çocukları veri ihlali hakkında bilgilendirmek önemli

Günal, internet siteleri ve sosyal medya uygulamalarında kullanıcılarından isim, iletişim bilgisi ve fotoğraf gibi birçok farklı bilginin talep edildiğini belirterek, “Bu talepler karşısında savunmasız kalan çocukların kişisel veri ihlallerinden korunması için ebeveynlerin üstüne çok fazla sorumluluk düşüyor.” dedi.

Ebeveynlerin veri ihlali ve internet güvenliği hakkında çocukları bilinçlendirmeleri gerektiğinin altını çizen Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, ebeveynlerin alabileceği 4 kritik önlemi şöyle sıralıyor:

“1. Önce kendinizi eğitin. Çocuğunuzun hangi uygulamaları ve siteleri kullandığını öğrenmek onu veri ihlallerinden korumanın ilk adımı olarak görülüyor. Sık kullandığı internet siteleri ve uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olun. Gerekirse site ve uygulamalarda bir hesap edinin, böylece uygulamalarda ne yapıp ne yapamadığını öğrenebilir ve onları daha doğru yönlendirebilirsiniz.

2. Çocuğunuza mahremiyetin önemini aktarın. Çocuğunuza tıpkı fiziksel dünyada olduğu gibi internet ortamında da mahremiyetin çok önemli olduğunu aktarın. Öyle ki çocuğunuza internet ortamında açıklanmaması gereken kişisel bilgiler arasında adresleri, şifreleri, telefon numaraları, yaşadıkları şehir ve okudukları okul bilgileri olduğunu hatırlatın.

3. Uygulama şartları ve koşullarını okumak için zaman ayırın. Çocuğunuzun yeni bir hesap açtığı durumlarda kaydolurken sunulan şartlar ve koşulları beraber okuyun. Bu hem size çocuğunuzun kişisel verilerinin nasıl kullanılacağı ve kime aktarılacağı konusunda fikir verecek hem de çocuğunuzu bilinçlendirecektir.

4. Gizlilik ayarlarınızı gözden geçirin. Dijital ortamda çocuğunuzun kullandığı sosyal medya uygulamalarındaki gizlilik ayarlarını gözden geçirin ve arkadaş listelerini periyodik olarak inceleyin. Bu sayede çocuğunuzun yabancılarla kişisel verilerini paylaşıp paylaşmadığını gözlemleyebilirsiniz. Ebeveyn denetimlerine izin veren uygulamaları kullanmak ekstra güvenlik kontrolünü size sağlayacaktır.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir