Gündem

Cübbeli’den sonra gelelim Sarı’klıya…

“Cübbeli” namı ile şahıs birçoğumuzun bildiği gibi göbeğine kadar sakalı ile zaman zaman televizyonlarda boy gösteriyor.

Cübbeli ve Sarı’klı

Sevgili okurlarım bugün sizlere “cübbeli” ve “sarı’klı”dan bahsedeceğim.

“Cübbeli” namı ile şahıs birçoğumuzun bildiği gibi göbeğine kadar sakalı ile zaman zaman televizyonlarda boy gösteriyor. Bazı kanallarda ve internet ortamında da “Yanmaz terlik”, “Yanmaz “Yanmaz kefen” falan pazarlayarak o yanmaz giysilerle cehennem ateşinden kurtulacaklarını sanan saf vatandaşların paralarını alan, amiyane tabir ile kazıklıyor.

Bu şahıs şimdi ormanlarımız cayır cayır yanarken, ülkemizin her bölgesinden insanlar oraya gidip elinden geldiğince yangın söndürme ekiplerine yardımcı olmaya çalışırken, “İmkanı olanlar gitsin veya yardımcı olmaya çalışsın” diyeceğine ne diyor? “Tekbir getirin yangın söner” diyor.

Ben yazacaktım ama duayen köşe yazarı Orhan Bursalı benden önce davranmış köşe yazısında “Bunu tutup yanan ormanın ortasına atacaksın, haydi tekbir getir söndür yangını diyeceksin” yazarak en uygun cevabı vermiş. Çok doğru söylemiş. Bu cübbeli okunmuş yanmaz terlikler pazarlıyormuş isterse ayaklarına o terliklerini de giysin belki yanmaz.

Mücadele ettiğimiz lanet hastalık Corona virüsü ilk başladığında da “Korona muskası” pazarlamaya çalışan sahtekarlar vardı.

Arz talep meselesi demek ki onlardan talep edenler var ki bu uyanıklar da pazarlıyorlar. Yazık ki hem de çok yazık.

Yurdumuzun kurtarıcısı aziz Atam Mustafa Kemal Atatürk “Türk milletinin karakteri yüksektir; Türk milleti çalışkandır; Türk milleti zekidir” demiş 10. Yıl Nutkunda. Bu cübbelileri dinleyen kişilere de kendi anlayacakları dilden söyleyeyim “Müminler dünya işlerinde de ahiret işlerinde de aldanmasın” şeklinde peygamber efendimizin sünneti olduğunu söylüyor alimler. Lütfen zeki olalım böyle sahtekarlara inanmayalım.

***

Cübbeli’den sonra gelelim Sarı’klıya…

Bu yılın Nisan ayında Deniz Kuvvetleri’mizde görevli bir amiral makam aracıyla gittiği tarikat evinde üniformanın üzerine sarıklı resmi ile sosyal medyaya düştü. Deniz Kuvvetlerimizde muvazzaf, yani görevi başında olan Tuğamiral Mehmet Sarı binmiş kendine devletin tahsis ettiği makam aracına, tarikat evinin önünde şoför bekliyor. İçeri girip üniformanın üzerine sarığı sarmış şekilde fotoğrafları yayınlandı uzun süre sosyal medya ortamında. Basında, gazetelerde yer aldı.

Basında yer almasının ardından Milli Savunma Bakanlığı önce “Soruşturma yapılıyor” diye, daha sonra da “Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildi” şeklinde açıklama yaptı.

Daha sonra bu şahıs hakkında Cumhurbaşkanı “TSK’nın disipliniyle bağdaşmayacak fotoğraf verenlere olumlu bakmadık, bakmayız. Bunun münferit bir hadise olduğu açıktır. Söz konusu fotoğraf yayınlandığında TSK idari bir soruşturma başlatmıştır. Milli Savunma Bakanlığımız kendi üzerine düşeni mutlaka yapacaktır” demişti.

Aradan aylar geçti soruşturma bir türlü tamamlanmadı, yani tamamlandığına dair bir açıklama yapılmadı. Geldik ağustos ayının başına. Her zamanki rutin zamanında başladı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı. Bu toplantıda amiral ve generallerin terfi ve tayinleri görüşüyor her sene olduğu gibi.

YAŞ toplantısı sonuçları açıklandığında Tuğamiral Mehmet Sarı “Kadrosuzluk nedeniyle” emekliye ayrılmış. Yani hiçbir işlem yapılmamış onun hakkında. “Nasıl yapılmamış emekli edilmiş ya?” dediğinizi duyar gibiyim. Ama aynen benim dediğim gibi hiçbir işlem yapılmamış. Çünkü bu sarıklı Mehmet Sarı

kurmay sınıfından değil, mühendis kökenli, yani TSK içindeki tabirle yardımcı sınıf. Yardımcı sınıflar tuğamirallikten sonra tümamiral olabiliyorlar daha sonra da emekli oluyorlar. Ama tümamiral olmaları için boş bir kadro olması gerek. Tümamiral kadrolarından birisinin boşalmış olması gerek. Önünde boş kadro yoksa çok başarılı bile olsa kadrosuzluktan emekli edilecekti. Sarıklı Mehmet Sarı da kadrosuzluktan emekli olmuş. Yani hakkında hiçbir işlem yapılmamış.

Kadrosuzluktan emekli olanların tüm özlük haklarını alacak şimdi sarıklı. Yaşı sanıyorum 53-54 olmalı. Rütbesinin yaş haddi olan 62 yaşına kadar makam tazminatı ve diğer tazminatlarını, yani görevde olduğu gibi tam maaş alıp tarikat tekkelerinde dolaşacak.

Sarıklının Nurculuk kökenli Kurdoğlu grubuna mensup olduğu yönünde iddialar var. Ayrıca Kurdoğlu grubunun cemaatler içinde en az bilineni ve FETÖ’ye rakip olduğu da iddia ediliyor.

15 Temmuz hain girişiminden de ders almadık emekli olduktan sonra basın açıklaması yapan yurtsever emekli amirallerin ayaklarına takarken kelepçeler sarıklı amirali mükafatlandırdık ne yazık ki

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.