K.B.B
Güncel

Darıca’nın altyapısı ilmek ilmek işleniyor

Darıca ilçesinde sürdürdüğü içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu alt yapı çalışmalarında önemli aşama kaydedildi.

Darıca’nın altyapısı ilmek ilmek işleniyor/Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Darıca ilçesinde sürdürdüğü içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu alt yapı çalışmalarında önemli aşama kaydedildi.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Darıca ilçesinde yaşayan vatandaşların kesintisiz içmesuyu ihtiyacını karşılamak için inşa ettiği 15 bin metreküpkapasiteli içme suyu deposu ile içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu altyapısı inşaatını sürdürüyor. 2020 yılında başlanılan ve 2022 yılı ortalarında tamamlanması hedeflenen projede, imalatların yüzde 55’i tamamlandı. Darıca’nın altyapısı ilmek ilmek işleniyor

 

BAŞKAN BÜYÜKAKIN BÜYÜK ÖNEM VERİYOR

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, ekonomik ömrünü tamamlayarak sık sık içmesuyu ve kanalizasyon arızalarının yaşandığı, küresel ısınma ile birlikte sağanak ve ani yağışların meydana gelmesi nedeniyle altyapı eksikliği yaşanan ilçelerin problemlerinin giderilmesine büyük önem veriyor. Bu çerçevede yatırım programı hazırlayan İSU Genel Müdürlüğü, “Darıca ve Gebze ilçeleri muhtelif cadde ve sokaklarda içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu inşaatı” projesinde çalışmalara aralıksız devam ediyor.

Darıca’nın altyapısı ilmek ilmek işleniyor
Darıca’nın altyapısı ilmek ilmek işleniyor

 

TOPLAM 57 KM ALTYAPI HATTI

 

Ağırlıklı olarak Darıca ilçesinde devam eden yatırımlar kapsamında, ilçenin kesintisiz içmesuyu ihtiyacını karşılamak için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda 15 bin metreküp kapasiteli içmesuyu deposu, 5200 metre düktil boru ve 5800 metre çelik  boru hattı olmak üzere 11 kilometre uzunluğunda içmesuyu hattı, 27 kilometre kanalizasyon hattı ve 19 kilometre yağmursuyu hattı olmak üzere toplam 57 kilometre uzunluğunda altyapı imalatı inşa edilecek.

 

15 BİN METREKÜP SU DEPOSU

 

Darıca ilçesi, İzmit Körfezi kıyısında bulunması ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çevre ve park yatırımları ile cazibe merkezi olarak sürekli nüfusu artıyor. Bundan dolayı ilçenin düzenli içmesuyu ihtiyacını depolamak için Kazım Karabekir Mah. Pavlıtepe mevkiinde 15 bin metreküp kapasiteli içmesuyu deposu inşa ediliyor. Deponun kazı çalışmalarının ardından betonarme çalışmaları yapılıyor. Devam eden çalışmalar kapsamında deponun yüzde 40 inşaat işleri tamamlandı.

Darıca’nın altyapısı ilmek ilmek işleniyor
Darıca’nın altyapısı ilmek ilmek işleniyor

 

ALTYAPI HATLARI DÖŞENİYOR

 

Proje kapsamında içmesuyu, kanalizasyon hatlarının yenilenmesi ile yeni yağmursuyu hatlarının imalat çalışmaları da devam ediyor. İlçenin Cami Mahallesi Burç Sokak ile Kazım Karabekir Mahallesi Genç Osman Caddesi’nde 1400 ve 400 mm çaplarında yağmursuyu hatları ile 300 mm çapında kanalizasyon hatları inşa ediliyor. Şimdiye kadar ilçeye bağlı Nenehatun, Osmangazi, Pirireis, Cami, Kazım Karabekir ve Emek mahallelerine bağlı cadde ve sokaklarda altyapı yenileme çalışmaları gerçekleştirildi.

 

YÜZDE 55 TAMAMLANDI

 

Darıca ve Gebze ilçelerinde devam eden projede altyapı imalat çalışmalarının yüzde 55’i tamamlandı. Toplam 79 milyon liraya mal olacak projenin, Mart 2022’de tamamlanması hedefleniyor. İSU Genel Müdürlüğü, altyapı çalışmaları nedeniyle ilçede bozulan cadde ve sokakların üstyapı çalışmalarını da ayrı ihaleler ile yapıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir