Gündem

Değirmendere çevre düzenlemesi ile güzelleşti

Değirmendere Dörtyol mevkii köprülü kavşağı zemini renkli taşlarla gayet güzel desenler meydana getirildi,

Değirmendere çevre düzenlemesi ile güzelleşti

Değirmendere Dörtyol mevkii köprülü kavşağı zemini renkli taşlarla gayet güzel desenler meydana getirildi, duvarlarına da gül ve çiçek resimleri yapılmış. Adeta bir sanat eserleri olarak meydana getirilen bölge görülesi bir hale getirildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Başkanlığı Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği ŞubeMüdürlüğüşehrin birçok noktasında olduğu gibi Değirmendere’de de duvarlara resim çalışması yaptı. Böylece Değirmendere’de görsel veestetik anlamda zenginleşme sağlandı.“Güzel Şehrim Kocaeli Projesi” ile yakın zamanda Değirmendere dört yol alt geçidinde yapımına başlanan duvar resmiçalışması tamamlandı. Ressamlar tarafından çizilen resim uygulamasında, diğer ilçelerde akvaryum, doğa, manzara yapılırken, Değirmendere için çiçek desenleri tercih edildi.

Peyzaj çalışması sonucu meydana getirilenkavşak benim de çok hoşuma gitti, çevremdeki komşularım ve arkadaşlarım olmak üzere birçok Değirmendereliler tarafından çok oldukça beğenildi.

Kavşağın son durumu hakkındaki haber diğer yerel gazetelerde olduğu gibi gazetemiz Kocaeli Haber Dünyası’nda da yayınlandı. Haberin yayınlandığı gazetelerde yapılan yorumlara baktım, bazıları “Çok güzel oldu” diye yorumlar yaparken, bazıları da “Kim bilir kaç liraya mal oldu, yapılan masrafa yazık” şeklinde yorumlar yapmışlar.

Bana göre her iki grup da haklıydı. Evet çok güzel oldu, kavşak adeta bir sanat eserine döndü. Bu ekonomik kriz ortamında kim bilir kaç liraya mal oldu diyenler de haklı tabii. Ama ben, yanlış bulduğum bazı uygulamalarını eleştirdiğim Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığını bu estetik kavşak düzenleme çalışması nedeniyle kutluyorum.

Bu konuda seneler önce, bütün belde belediyeleri ile birlikte Değirmendere Belediyesi de kapatılmadan önce, o zaman her gün düzenli köşe yazısı yazdığım Gölcük Doğa Türk gazetesinde yazdığım yazının bir paragrafı ile yazımı noktalamak istiyorum.

İşte Değirmendere Belediyesi faalken seneler önce yazdığım yazının bir bölümü:

“Belediyecilik sadece yol yapmak, çöpleri toplamak gibi rutin işler yapmaktan ibaret değildir bence. Çevresini güzelleştirmek, insanların yaşadığı mekanlara güzellik katmak da bence belediyelerin görevleri arasındadır. Bu konuda yaptığı ‘Ahşap Heykel Sempozyumu’ nedeni ile Değirmendere Belediyemizi kutluyorum. Her sene yapılan çalışmalarda yurdumuzdan ve yurt dışından gelen heykel sanatçıları bir ay boyunca yaptıkları çalışmalarla meydana getirdikleri ahşap heykeller Değirmendere Çınarlık Meydanını süslüyor. Beldemize ve meydanımıza bir güzellik, bir ayrıcalık kazandırıyor.

Peki ahşap heykeller güzel ama yeterli mi? Hayır yeterli değil bence. Daha başka güzellikler de bekliyoruz ve istiyoruz Değirmendereliler olarak. Mesela beldemizde birçok istinat duvarları mevcut. Çirkin bir grilikle gözümüze çarpıyor. Buralara ne yapılabilir? Buralara gayet güzel resimler yapılarak güzellik katılabilir. Hem de sıfır masrafla meydana getirilebilir bu güzellik. İlimizde hem Güzel Sanatlar Liseleri, hem de Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi var.

İlimiz sınırları içinde boya üreten fabrikaları mevcut. Boya fabrikaları bu projeye sponsor olabilirler, Güzel Sanatlar Liseleri ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri hocalarının nezaretinde boş duvarlara güzel resimler yaparak beldemizi güzelleştirebilir. Hem beldemiz güzelleşir, hem de duvarlara resimler yapıp altına imzasını atan gencecik öğrenciler seneler sonra bile tekrar gelip görerek gurur duyarlar eserleri ile.”

Seneler önce hayal ederek tavsiye ettiğim, bu projeyi hayata geçiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesine buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Başkanlığı Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü elemanlarına ve bu projede emeği geçen herkese elinize, emeğinize sağlık diyorum.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesine Değirmendere Dörtyol Köprülü Kavşağında yapmış oldukları çalışmalar için teşekkürlerimi sunarken aynı projenin Değirmendere Yüzbaşılar Sapağındaki Köprülü kavşakta da uygulanmasını talebimi iletiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir