Kültür

Delikli demir icat oldu

Eskilerden kalma bir söz vardır “Tüfek icat mertlik bozuldu” şeklinde, ya da “Delikli demir çıktı mertlik bozuldu”

Delikli demir icat oldu
Eskilerden kalma bir söz vardır “Tüfek icat mertlik bozuldu” şeklinde, ya da “Delikli demir çıktı mertlik bozuldu” şeklinde de söylenir bu bilindik deyiş. Sözlüklerdeki anlamı “Eskiden yapılan hesaplaşmaların bilek gücüyle yapıldığını ve sonradan icat olan silahların adaleti sarstığı” ve “teknolojinin ilerlemesi ile beraber eski adetlerin yavaş yavaş yok olması” olarak açıklanmış.
Günümüzde sosyal medya paylaşımları çok yoğun kullanılıyor. Hemen hemen hepimizin var sosyal medya hesaplarımız. Şimdi gençler üç dört sosyal medya hesaplarında paylaşımlar yapıyorlar. Nasıl yetişiyorlar, nasıl vakit buluyorlar anlamıyorum ama nereye gittiklerinden tutun da, ne giydiklerinden, ne yediklerine kadar her şeylerini ama her şeylerini paylaşıyorlar. Akla hayale gelmedik paylaşımlar yapıyorlar.
Gençler, sıradan insanlar yani halk tabakası tamam da devlet görevlilerinin de sosyal paylaşımlarında bulunduğu da biliniyor. Tamam, bazı paylaşımlar yapabilir devlet görevlileri, kendi tercihleridir, kimse bir şey diyemez tabii.
Ama sosyal medya paylaşımı o kadar ileri safhaya gitti ki bundan birkaç ay önce İçişleri Bakanı görevinden istifa ettiğini sosyal medya paylaşımıyla duyurdu. Birkaç saat sonra Cumhurbaşkanı istifayı kabul etmedi olay kapandı.
Şimdi de Hazine ve Maliye Bakanı sosyal medya paylaşımıyla istifa ettiğini duyurup ortadan kayboldu. Bir gün hiçbir açıklama yapılmadı, daha sonra da yerine başka bakan atanarak görevine başladı.
Halkın büyük bir kısmı yoğun olarak kullanıyor, tamam kullansın sosyal medyayı ama devleti yönetenlerin kullanmasına ne demeli? Herhangi bir özel konusunu paylaşsın isterse ama bir devlet işlemi böyle ortamda olur mu?
Devleti yönetmenin kuralları vardır, devlet yönetme kurallar manzumesidir. Yasalarla belirlenmiştir devlet kademelerinde yapılacak işlemlerin kuralları. Bir de yazılı olarak belirlenmemesine rağmen örf ve âdet durumuna gelmiş “teamül” olmuş kurallar vardır.
Bir devlet görevlisi yaptığı görevden istifa etmek isteyebilir, bu onun en tabii hakkıdır. İstifasını yazar, çıktısını alır, altını imzalar, kendisine o görevi veren kişiye istifasını sunar. Sonra da çıkar basının karşısına “istifa ettim” diye açıklama yapar. Kendisinin yerine atanan kişiye de bulunduğu görevi “devir teslim” ederek görevden ayrılır. Devlet yönetimi ciddi iştir. Telefondan paylaşım yapıp ortadan kaybolmak devlet yönetimine yakışmaz.
Sosyal medya paylaşımındaki istifa mektubuna gelince… İmla hatalarını saymıyorum çünkü orta öğretimdeki torunuma gösterdim “Türkçe öğretmenimize versek böyle bir yazı sınıfta bırakır bizi” dediği için geçelim o konuyu. Ama imla hatalarının dışında dile getirilen konular önemli ve izaha muhtaç bence.
“At izinin it izine karıştığı” zaman olarak ne kastedilmiştir?
“Hak ve batılı ayırt etmek”neden zorlaşmıştır? Bu konuların açıklanması, izah edilmesi gerekir.
Bir de istifa açıklamasının sonu “Allah sonumuzu hayreylesin” cümlesiyle bitirilmiş. Bu cümle benim kafamda çok karamsar bir fikir oluşturdu. Sözlüğü açıp baktım “Sonucu pek de iyi olmayacak görünen bir iş ya da gidişi iyi olmayan bir kimse için, ‘dilerim ki öyle olmasın’ anlamında söylenir” diye açıklanmış.
İstifa nedeni olarak sağlık sorunlarını belirtmiş sayın bakan, buradan kendisine geçmiş olsun diyorum ama ülkemiz hakkında kendisinin bilip bizim bilmediğimiz konular varsa açıklamalı eski Maliye ve Hazine Bakanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün