ÇevreDijital GazeteGündemİç politikaPolitikaTürkiye

DEVA Partili Avşar: “Derelerin olağan akış yataklarını bozdu”

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Cem Avşar, Batı Karadeniz’de yaşanan sel felaketlerine ilişkin açıklamada bulundu.

Avşar’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Vatandaşlarımıza bunları layık görenleri kınıyoruz

Geçtiğimiz yıl afet alanında vatandaş ile ilgilenmek yerine insanlara çay fırlatan iktidarın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ‘Bölgenin kaderi bu…’ diyerek umursamazlık seviyesini arşa çıkardı. Bu da yetmezmiş gibi evi hasarlı olan ve tahliye edilmek zorunda kalan vatandaşlarımıza 3 bin TL, afetten etkilenen 5 ilimize ise ihtiyaçların karşılanması ve zararların telafisi için 500’er bin TL destek vereceklerini açıkladı. Bu sözde destek ve kullanılan ifadeler kabul edilemez. Vatandaşlarımıza bunları layık görenleri en açık ifade ile kınıyoruz.

Sorumsuzluğun en büyük aktörü iktidar

İklim değişikliği sebebiyle giderek yoğunlaşan sel felaketlerine acilen önlem almak yerine gözü ranttan başka bir şey görmeyen iktidar, dere yataklarına geçmişten gelen imar verme uygulamasını son hızla sürdürerek genişleyen daralan dere yataklarını hesaba katmadı. Derelerin olağan akış yataklarını bozdu. Sel kontrol projelerine yeterli ödenek ayırmadı. Bu nedenle faciaya kapı aralanmasında sorumsuzluğun en büyük aktörü iktidar oldu.

DEVA iktidarında dere yatağına imar izni verilmeyecek

DEVA Partisi iktidarında; dere yatağına imar izni verilmeyecek. Tehlikeli bölgede bulunan yapıların tehlike düzeyine göre kademeli olarak imar durumları tashih edilerek yeniden yerleşim uygulamasına geçilecek. Akarsuların genişleyen daralan yatakları iklim değişikliği koşulları göz önüne alınarak yeniden tespit edilecek. Doğal akışı bozan müdahalelerden kaçınılacak. Yoğun yağış alan bölgelerde gerekli sel uyarı işaretleri görünür şekilde yaygınlaştırılacak. Riskli bölge halkına eğitim verilecek. Yeşil alanlar arttırılarak erozyon ve selin etkisi en aza indirilecek. Şehir ve yerleşim yerlerinden geçen dere yatakları ise ıslah edilecek ve yağmur suyu kanallarının fazlalığı ile afetin etkisi azaltılacak.

Uyarılarımıza kulak verin

Geçtiğimiz yıl sel felaketinde, dere yatağında bulunan ve yıkılan apartmanların yerine yenilerini yapmakla övünen iktidara sesleniyoruz. Dere yatağına imar izni vermekten vazgeçin ve en azından seçime kadar uyarılarımıza kulak verin. Afet anında milletimizi kendi kaderiyle baş başa bırakanları, milletimiz affetmeyecektir.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.