Gündem

Diplomasiyi Kullanan Tek Kuruluş

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Kocaeli 6. Kitap Fuarı’nın konuğu oldu. İHH’nın dünyada insani diplomasiyi geniş kapsamıyla kullanan tek sivil toplum kuruluşu olduğunu söyleyen Yıldırım, bu misyonla yola çıkan Kızıl Haç’ın bile kendilerinden konuyla ilgili seminerler aldığını kaydetti.

140’DAN FAZLA ÜLKEYE HİZMET VERİYORUZ

Tüm dünyada yaptığı insani yardımlarla tanınan İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Genel Başkanı Bülent Yıldırım Kocaeli Kitap Fuarı’nda önemli açıklamalar yaptı. İHH’nın 1992 yılında Bosna- Hersek savaşı ile kurulduğunu hatırlatan Yıldırım, bugün gelinen noktada vakfın 140 ülkeden fazla yerde hizmet verdiğini ifade etti.

İNSANİ DİPLOMASİ KAVRAMINI ORTAYA KOYDUK

Bülent Yıldırım, İHH’nın insani yardım yaparken, dünyada mazlum insanlara yapılan zulümlere şahit olduğunda bu işin sadece insani yardım boyutunda kalamayacağını gördüğünü anlattı. Yıldırım, Bu tespitin ardından İHH’nın insani yardımlarına bir de insani diplomasi boyutunu eklediğini kaydetti. Yıldırım şöyle konuştu:

KIZIL HAÇ’TAN FARKI

“Bu çalışmaları yaparken, ‘İslam dünyası bir şey bilmez’ diyen batı son dönemde değişmeye başladı. İslam dünyasının STK’ları unutulan değerleri topluma tekrar hatırlattığı için batının vicdan sahibi entelektüelleri bizimle ilgili kitaplar çıkarmaya başladı. İnsani diplomasi kavramını dünyada iki kuruluş yapar, biri Kızıl Haç’tır, ki kurulduğundan beri amacı budur,  diğeri de biziz. Ancak Kızıl Haç,  bunu sınırlı düzeyde tutar yani kaybolmuş insanları bulur, durumlarını iyileştirir ve ailelerine haber verir. Biz buna bir de esir değiş tokuşunu ekledik.”

ESİR DEĞİŞİMİNİ BAŞLATTIK

Yıldırım, İHH’nın esir değişimini zaman zaman bombalar altında yaptığını ve bu sayede mazlum insanları kurtardığını anlattı. İkinci dünya savaşından sonra en fazla nüfusa sahip esir değiş tokuşu yapan kuruluşun İHH olduğunun altını çizen Bülent Yıldırım, “En son Suriye’de İranlılar bir tarafta Suriyeliler bir taraftaydı. Bunların serbest bırakılması için çalıştık. Esir değiş tokuşunu bombalar altında gerçekleştirdik. Allah kimseye esaret yaşatmasın. Büyük açılar gördük” dedi. Yıldırım’ın bu çerçevede anlattıkları izleyenleri oldukça duygulandırdı.

 DIŞİŞLERİ LİTERATÜRÜNE ALDI, KIZILAÇ SEMİNER İSTEDİ

İHH’nın dünyada insani diplomasiyi geniş kapsamıyla kullanan tek sivil toplum kuruluşu olduğunu söyleyen Yıldırım, bu misyonla yola çıkan Kızıl Haç’ın bile kendilerinden konuyla ilgili seminerler aldığını kaydetti. Kızıl Haç’ın birkaç hafta önce İHH’dan bir heyeti İsviçre’ye davet ettiğini söyleyen Bülent Yıldırım, insani diplomasi konusunda geniş bilgilendirme yaptıklarını ifade etti. Bülent Yıldırım, Türk Dışişleri Bakanlığı’nın da artık insani diplomasi kavramını kendi literatürüne aldığını bildirdi.

SOMA’YA DESTEK VERDİ

Bülent Yıldırım söyleşinin ardından Büyükşehir Belediyesi’nin Soma için başlattığı kitap kampanyasına destek vererek Kitap Fuarı’ndan ayrıldı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir