Güncel

Diriliş ve Kıyam Yüzyılını Siz Öğretmenlerimiz Gerçekleştireceksiniz

Sevgi, emek ve özveri ile yeni nesillere rehberlik eden öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı, Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Öğretmenler Günü Kutlama Programı Vali Yavuz’un Katılımlarıyla Gerçekleştirildi

 

Sevgi, emek ve özveri ile yeni nesillere rehberlik eden öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı, Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen kutlama törenine; Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan V. Yaşar Çakmak,  Baro Başkanı Av. Mehmet Gül, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu,  İl Jandarma Komutan V. Alb. Mehmet Serhan Aksoy,   İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

kocaeli valisi seddar yavuz
kocaeli valisi seddar yavuz

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende emekli öğretmenler adına  Yusuf Şahin’in öğretmenlik ve günün anlamına yönelik yaptığı konuşmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayıp, öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yapan bir konuşma gerçekleştirdi.

Selamlama ile sözlerine başlayan Vali Seddar Yavuz, öğretmenlik mesleğinin önemine değindiği konuşmalarına şu şekilde devam etti;  “Değerli katılımcılar, geleceğimizin mimarı çok kıymetli öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı sevgili evlatlarımız, öncelikle Kurtuluş Savaşımızın eşsiz komutanı, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu, Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ederek sözlerime başlamak istiyorum. Eğitim dünya üzerindeki en stratejik alanlardan bir tanesidir. Ne kadar eğitimliyseniz o kadar refah düzeyi yüksek, o kadar onurlu, o kadar haysiyetli ve o kadar bağımsız yaşıyorsunuz. Dolayısıyla bundan daha değerli ve daha anlamlı bir şey olamaz. Bu yüzden dünya üzerinde herkes eğitim sistemlerini tartışıyor, nasıl bir eğitim kurgulayacağını, nasıl evlatlarını hayata hazırlayacaklarını düşünüyor, kısacası geleceklerini planlıyorlar. O yüzden dünya üzerinde en çok tartışılan şey eğitimdir.

Diriliş ve Kıyam Yüzyılını Siz Öğretmenlerimiz Gerçekleştireceksiniz
Diriliş ve Kıyam Yüzyılını Siz Öğretmenlerimiz Gerçekleştireceksiniz

Güzel bir medeniyetin mensupları olduğumuzu belirten Vali Yavuz, eğitiminde bu medeni değerlerle harmanlandığının altını çizerek şunları kaydetti:  Hepinizin bildiği gibi dünyanın en son evrensel ve emperyal imparatorluğun sahibi biziz. Biz müthiş bir medeniyete ve tarihe sahip, her daim başımızı dik tutacak bir geçmişe sahibiz. Onurlu ve haysiyetli büyük bir milletiz. Dünya üzerinde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar büyük millet var ve bunlardan en büyüğü de kuşkusuz biziz. Biz tarih boyunca yaşatmayı, yardım etmeyi, gözyaşı silmeyi ve paylaşmayı hedeflemiş bir milletiz. Dahası insanlığı, hakkı hukuku, sevgiyi ve şefkati yaymayı, adaleti tesis etmeyi hedeflemiş kutlu bir milletin evlatlarıyız. 

Türk Milleti, Beklenen ve Özlenendir

Eğitimli ve çağdaş olarak anılan milletlerin zulmünden bahseden Vali Yavuz: “Eğitimi biz bu anlamda önemli bir işlev olarak görüyoruz. Biz sadece bilmekten bahsetmiyoruz, çok şey bilebilirsiniz ama iyi bir insan değilseniz bilmenizin hiçbir anlamı yok. Biz bileceğiz ve iyi bir insan olacağız. Hayatımızı buna göre şekillendireceğiz yani ilim sadece ilim değil, irfan ve hikmettir. İlim, irfan ve hikmet üçlüsünü bir araya getiremeyen toplumlar olsa olsa bugün gördüğünüz gibi sömüren ve katleden, sömürü ve katilliklerini de süslü birtakım kavramlarla örten bir hale gelir. İşte tam da bu anlamda biz de diyoruz ki dünyaya yeni bir ses vermek istiyor ve diyoruz ki; hakkı ve hukuku haykıran, herkesin insanca yaşamasını sağlayacak yeni bir dünya düzeninden bahsediyoruz.  Bu onurlu, haysiyetli, herkesin dünya üzerindeki haklardan eşit şekilde istifade ettiği, kimsenin kimseyi sömürmediği, katletmediği bir dünya düzenini kurabilecek olan da yine bizleriz, yani Türk Milletidir. Bunu sağlayabilmenin yolu nedir diye sorduğunuzda eğitimden, zenginleşmekten ve kalkınmaktan geçiyor. Güçlendiğinizde bunu böbürlenmek için değil, katletmek için değil, öldürmek için değil, yaşatmak için tercih edeceğiniz bir durumdur. Bu yüzden biz farklıyız o yüzden dünya bizi bekliyor. Biz beklenen ve özleneniz.  Türk milleti dediğiniz zaman dünyanın her yerinde beklenen ve özlenendir. Ne mutlu bize. İşte bütün bu konuştuklarımızı sağlayabilmemiz için öğretmene ihtiyacımız var. Öğretmen sadece bilgi aktaran değildir. Eğer bilgi aktarmak söz konusu olsa bugün teknolojik imkanlar ziyadesiyle yeterli. O yüzden biz öğretmeni sadece öğretmen olarak görmüyor; bize hayatı öğreten, sevgiyi öğreten kuşatan ve saygı duyulacak bir varlık olarak bakıyoruz. 

Diriliş ve Kıyam Yüzyılını Siz Öğretmenlerimiz Gerçekleştireceksiniz

Öğretmenlerimizin bu ülkeyi daha hür ve bağımsız, daha yaşanabilir bir ülke haline getireceklerini belirten Vali Yavuz; Biz sanayi devrimini gerçekleştiremedik. Büyük bir imparatorluğun yıkılmasına ve milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine, göz yaşına sebep olduk. Ama biz 150 yıldır yeni baştan bir kavganın içerisindeyiz. Biz tekrar güçleneceğiz, tekrar hakkı hukuku haykıracağız. Tekrar bilim ve teknoloji ile buluşacağız. Bunu yaparken kendi medeniyet değerlerimize sırtımızı dönmeyeceğiz. Kendimizi inkar etmeyeceğiz. Yeni baştan diriliş ve kıyamımızı gerçekleştireceğiz. Cumhuriyetin birinci yüzyılını biz kuruluş yüzyılı olarak tanımlıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kuruluş yüzyılımızı tamamladık. İkinci yüzyılımız diriliş ve kıyam yüzyılı. Bu diriliş ve kıyam yüzyılını siz öğretmenlerimiz ve sevgili evlatlarımız gerçekleştireceksiniz. Bu ülkeyi daha hür ve bağımsız, daha yaşanabilir bir ülke haline getireceksiniz. Siz sadece kendi coğrafyanıza değil, sadece gönül coğrafyamıza, akraba topluluklarımıza değil bizim gibi düşünmeyen, inanmayan tüm dünyaya hakkı ve hukuku tesis edecek anlayışı ortaya koyacaksınız. O yüzden kim olduğunuzu unutmayın. Tarihinize arkanızı dönmeyin. Biz utanılacak bir tarihe sahip değiliz. Şanlı bir milletin evlatlarıyız. Kendinden, ecdadından utanan, ecdadına fatura çıkaran, başkasına özenen, hayranlık duyan bir toplum yeni bir medeniyet inşa edemez. Kendisi olamaz. O yüzden siz öğretmenlerimizin yüzyıl içerisinde ortaya koyduğu performans bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletini dünya üzerinde parmakla gösterilebilir bir hale getirmiştir. 

Öğretmenine, Alimine Saygı Duymayan Birinin Geleceği Yoktur

Tüm şehit öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad eden Vali Yavuz; Bizim gibi 35 yıldır devlete hizmet etmiş insanlar Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bugünkü geldiği seviyeyi daha iyi anlar. Elbette 15 yaşındaki bir gencimizin şuanda bizim yerimizin nerede olduğunu idrak etmesinin mümkün olmadığını biliyoruz. Çünkü dünü bilmiyorlar. Ama bizim gibi bu ülkeye hizmet etmiş dün Türkiye’nin nerede olduğunu bilen ama bugün nerede olduğunu daha iyi idrak eden bir nesil söz konusu. Bugün artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti bilimde, sanayide, teknolojide, bilişim ve inovasyonda, savunma sanayinde, sporda dünyanın her bir gücüyle yarışabilecek güce sahip olduğunu hepimiz bilmeliyiz. O yüzden dimdik yürüyün. Alnınız açık, başınız dik olsun. Bu yüz yıl bizim yüzyılımız. Bu vesileyle bu gelişme ve kalkınmada emeği olan tüm öğretmenlerimize hürmetlerimizi, saygılarımızı içtenlikle sunuyoruz. Biz size güveniyoruz. Sizin bu ülkeyi daha aydınlık yarınlara taşıyacağınız konusunda en ufak bir endişemiz yok. Gerçekten sizleri seviyoruz. Öğretmenine, alimine saygı duymayan birinin geleceği yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Aziz Şehitlerimizi ama özellikle de alçak PKK terör örgütü ve diğer terör örgütleri tarafından katledilen şehit öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyor, yaralanarak Gazi olan öğretmenlerimize de sağlık ve afiyet diliyorum.  Çok şükür ki; Ay Yıldızlı Al Bayrağımıza, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve aziz milletimize aşık bir nesil geliyor.” diyen Vali Yavuz tüm öğretmenlerin Öğretmenler Gününü tebrik etti.

Programda Vali Seddar Yavuz emekliye ayrılan öğretmenlere; Başarı ve Hizmet Şeref Belgeleri ile  resim, şiir, kompozisyon ve fotoğraf dallarında yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrencilere ödüllerini vererek, tebrik etti.

Öğretmen adaylarının yaptıkları yemin töreninin ardından program; Muammer Dereli Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Ben Öğretmen Olmak İstiyorum” adlı orotoryo gösterisi ve Kocaeli Öğretmenleri Halk oyunları topluluğunun gösterimi büyük beğeni topladı.

Program bitiminde Vali Seddar Yavuz programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek protokol üyeleri ve katılımcılar ile birlikte günün anısına toplu fotoğraf  çektirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir