Dijital GazeteFutbolGündemSporTürkiye

Doğan Alemdar: “Neuer’i örnek alıyorum”

A Milli Futbol Takımı’nın kalecilerinden Doğan Alemdar, kendisine Alman ekibi Bayern Münih’in kalecisi Manuel Neuer’i örnek aldığını söyledi.

Kayserispor’dan Fransa Ligue 1 ekiplerinden Rennes’e transfer olan başarılı kaleci, Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) yayın organı olan ”TamSaha Dergisi”ne konuştu. 

Alemdar, ilk resmi maçına U-14’te çıktığını hatırladığını ,U-15 ve diğer her yaş kategorisinde forma giydiğini, son senesinde Ümit Milli Takım’da da oynadığını belirtti.

Altyapı olarak çok güzel imkanlara sahip olduklarını dile getiren Alemdar, ”Kayserispor altyapısında çok iyi oyuncular var ve şu anda Berna Gözbaşı başkan da ‘Gelecek için nasıl oyuncular çıkarabiliriz?’ diye çalışmalar yapıyor. Berna başkanımızla halen irtibat halindeyim. Bence kulübün başında onun bulunması altyapıdaki gençler için şans. Orada olduğum dönemde benim de çok arkamda durmuş ve desteklemişti. Son zamanlara bakıldığında altyapıdan çok yetenekli isimler daha çok milli takımlara gelmeye başladı. Altyapı olarak Kayserispor’un bir kalitesi olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“Kariyer başlangıcım”

Doğan Alemdar, sezon başından beri kadroda olduğunu, Galatasaray maçında Silviu Lung’un sakatlanmasıyla hocalarının yedek kulübesine dönüp İsmail Çipe ile kendisine baktığını ifade ederek, şöyle konuştu: 

”İsmail abi sen gireceksin, hadi’ dedim. Ama ısınmaya ikimizi de gönderdiler. Sandım ki ben gireceğim. Ama o gün İsmail abi girdi oyuna. Ertesi hafta evimizde Trabzonspor’la oynayacağız. Ben de çok çalışıyordum. Nasıl anlatayım, o zaman fitness salonundan çıkmıyorum, ekstra antrenmanlar yapıyorum. İdmanlarda sahadan en son ben çıkıyorum. Halen de öyleyim. Çok iyi hatırlıyorum, cuma günü sabah uyandım, kulüpte kahvaltı yapıyorum. Zaten kulüpte kalıyordum. Telefon geldi, dediler ki ‘İsmail abi  Covide yakalandı, yarınki maça kafa olarak hazırlan, sen oynayacaksın.’ İçimde bir heyecan oluştu ve gece sabaha kadar uyuyamadım. Çünkü stresli bir iş ve ilk defa Süper Lig’de maça çıkacağım. Heyecan verici benim için. Çocukken hayalini kurduğun takımın kalesini koruyacaksın. O da ayrı ayrı bir gurur. Trabzonspor karşısına çıktım ve maç 0-0 bitti. Kaleyi gole kapattık. Tabii ki hata da yapabilirdim, ama kazanabilirdik de. Rabbim yardım etti ve ondan sonra kariyerim başladı. Maçtan sonra da Berna başkanla çekildiğimiz bir fotoğraf var. Onu hiç unutmuyorum. ‘Her genç krizi fırsata çevirebilir’ yazısı vardı. Öyle bir kariyer başlangıcı olmuştu.”

“Neuer’i örnek alıyorum”

Alemdar, kendisine Bayern Münih’ten Manuel Neuer’i örnek aldığını söyledi.

”Ayrıca stilimi de biraz benzetiyorum.” diyen başarılı kaleci, ”Ben de o seviyeye gelmek istiyorum. Çalışarak olacağıma inanıyorum. Ben de onun gibi bir kariyere sahip olmak istiyorum. Uğurcan abi, Altay abi ve Ersin’i de örnek alıyorum. Hepsi birbirinden güzel insanlar ve hepsi birbirinden iyi kaleciler.” ifadesini kullandı

“Rennes en kararlı takımdı”

Doğan Alemdar, sezon bittikten sonra milli takıma gelip, güzel bir kamp dönemi geçirdiğini bildirdi.

Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı ile fikir alışverişinde bulunduklarını anlatan Alemdar, şöyle konuştu:

”Önceliğimiz Avrupa’ya yönelikti. Stade Rennais takımından bir teklif vardı. Ama Lyon ve Milan’ın da beni istediğiyle ilgili haberler de yayımlanıyordu. Stade Rennais aralarındaki en kararlı takımdı sanırım. Menajer abilerimle oturup karar verdik. Tabii ki burada başkanın tepkisi önemliydi. ‘Vermiyorum’ da diyebilirdi. Ama başkanın ilk dediği şey şuydu, ‘Doğan sen benim oğlum gibisin. Ben senin Avrupa’da oynamanı istiyorum ve senin önünü açacağım. Seni daha iyi yerlerde görmek istiyorum.’ Bu düşünceyle benim Stade Rennais takımına transferim gerçekleşti. Burada en büyük pay sahibi Berna başkanımızdı.”

Alemdar, daha sonra imzayı attığını ve prosedürleri tamamladıklarını, ümit milli takım kampına geldiğini, Bursa’daki kampta Covid testinin pozitif çıktığına işaret ederek, şöyle devam etti:

”Ambulansla Kayseri’ye geçerek, orada karantinaya alındım. Karantinada olmam nedeniyle takımıma geri dönemedim. Covidden sonra toparlanma süreci biraz zor oldu. Dönüşte ortama ayak sağlamak zordu. Birkaç ay oynamadım. Rennais’in ikinci takımıyla rezerv ligde bir maç oynadım ve sonrasında Alfred Gomis milli takıma seçilince benim oynama fırsatım doğdu. O dönemde 6 maça çıktım. Gomis dönünce tekrar kaleye geçti ama bu defa sakatlanınca son maçlarda yine ben oynadım. Tabiî ki hatalarım oldu. Daha iyi olabilir miydim, olabilirdim. Hep bunları düşünüyorum. Yastığa başımı koyduğum zaman ‘Neden daha iyi olmasın ?’ diye düşünüyorum. 18-19 yaşında Fransa Ligue 1’de 15 maçta forma giydim. Çok güzel bir duygu. Bence kimsenin beklemediği bir şey denilebilir buna.”

“Türkler ile selamlaşıyoruz”

Alemdar, Rennais’te 2-3 bin kadar Türk bulunduğunu, cuma günleri camiye gittiği zaman herkesle selamlaştığını dile getirdi.

”Rennais’in taraftarı farklı bir şey zaten. Her zaman stat dolu oluyor. İnanılmaz bir taraftar kitlesi var.” görüşünü aktaran Alemdar, ”Türk taraftarların da geldiğini duydum, ama maç esnasında gözüme çarpan olmadı. Rennais’de beni destekleyen Türklerin olduğunu biliyorum.” dedi.

Alemdar, Fransa’daki ilk sezonunun çok güzel geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:

”İlerleyen zamanlarda ne olacağını bilemeyiz. Orada kalıcı olmak istiyorsan fedakarlık yapmak zorundasın. Sadece futboluna odaklanmalısın. Adaptasyon olarak da ilk 3 ay yalnızlık çektim. Zor bir süreçti. Bunu psikolojik olarak iyi atlatmam gerekiyordu. Ben başardığımı düşünüyorum. Şu anda alıştım, daha rahatım ve yalnız yaşıyorum. Ailemin işi Kayseri’de olduğu için yanıma zaman zaman gelip gidiyorlar. Bugünün dünyasında geçmişe göre daha hazır gittiğimizi düşünüyorum. Artık televizyon, telefon var, açıp izleyebiliyorsunuz. Rakip takımın video analizini yapabiliyorsunuz. Oyuncunun ismini yazdığınız zaman karşınıza çıkıyor. Oyuncuyu analiz edebiliyorsunuz. Teknolojik açıdan da hazır olarak gittiğimizi düşünüyorum.”

Doğan Alemdar, Avrupa’ya gitme hayali bulunduğunu bunu gerçekleştirdiğini  aktarıp, sözlerini şöyle tamamladı:

”A Milli Takım hayalim vardı, onu da gerçekleştirdim. A Milli Takım’da kalıcı olmak istiyorum. Ayrıca Premier Lig’de büyük takımların birinde oynamak istiyorum ve neden olmasın diyorum. Çünkü çok çalışıyorum. Kayserispor’da forma giymeden önce de hayallerim vardı. Her hayali başardıkça daha çok çalışıyorsun ve daha çok oralara ulaşmak istiyorsun. Milli oyuncu olmanın değeri, üstündeki armanın yani bayrağın ağırlığı fazla. 85 milyonun yükü omuzlarımızda. Bu bambaşka bir şey. Milli takım denildi mi, Türkiye denildi mi, benim için akan sular durur.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.