Yaşam

Dokunmayın Kızderbent’e çekin elinizi!

Şimdi o bakir Kızderbent’e el uzatılmak isteniyor, Kızderbent’in tabiatı doğası bozulmak isteniyor.

Takip Et    

Dokunmayın Kızderbent’e, çekin elinizi, kirletmeyin onu. Sevgili okurlarım bugün sizlere Kızderbent’ten bahsedeceğim.

HALİL KÜÇÜKPARLAK

Kızderbent, Kocaeli ilimizin Karamürsel ilçesine bağlı bir yer. “Yer” diye yanlışlıkla söylemedim özellikle öyle dedim. Çünkü eski kavramların hepsi birbirine karıştı da o nedenle dedim. Eskiden bildiğimiz köydü, sonra bir ara belde oldu; belediyesi vardı. Ama şimdi bütün köyler mahalle oldu artık.

Evet, şimdi mahalle statüsüne geçirildi ama gerçek anlamıyla ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta bir köy Kızderbent. Hem de yeşillikler içinde çok şirin bir köy.

Üstelik tarihi bir geçmişi de var Kızderbent’in. Sonradan kurulan köylerden de değil. Kızderbent’in geçmişi ta Osmanlı zamanına kadar dayanır. Halkının büyük bir kısmı önceleri şehirlere gidip senelerce çalışan, daha sonra köylerine dönen emeklilerden oluşan Kızderbent’in coğrafyası yeşillikler içinde adeta cennetten bir köşedir. El değmemiştir, bozulmamıştır.

Şimdi o bakir Kızderbent’e el uzatılmak isteniyor, Kızderbent’in tabiatı doğası bozulmak isteniyor.

Kızderbent’e taş ocağı yapılmak isteniyor ki yapılırsa bu tam anlamıyla bir doğa katliamıdır. Kızderbent halkı bu konudan çok rahatsız. “Taş ocağı uğruna güzelliklerimize kıymayın” diye ilgililere seslendiklerini belirtti. Yöre halkı tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Ama taş ocağı yapılırsa tarım alanı da kalmayacak, hayvancılık da kalmayacak.

Devlet Su İşleri 1. Bölge Müdürlüğü izin vermiş, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de ÇED raporu hazırlanması için onay vermiş. Kızderbent’in doğasının katledilmesi için adım adım yol alınıyor. Taş ocağını hangi şirket işletecekse elde edeceği kâr için doğanın katledilmesine izin verilmemesi gerekir.

Karamürsel’den arayan dostum, arkadaşım yöre halkının sıkıntılarını dile getirdi.

Ben seneler önceden bilirim oraları. 1980 yıllarının başında bundan tam 40 yıl önce o zamanlar çok genç olmama rağmen Karamürsel Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğü ve Özel Kalem Müdürlüğü görevlerini yaptım bir süre. Kızderbent’ten, Yalakdere’ye, Akçat’tan şimdi Yalova sınırları içine sokulan Kaytazdere’ye kadar Karamürsel’in bütün o zamanki bütün köylerini gidip görmüştüm. Yeşillikler içinde yaşanası yerlerdi, adeta bir cennet gibi yerlerdi, bozulmamış tabiatıyla. Daha sonraları da gerek ziyaret, gerekse piknik için bazılarını seneler sonra görme imkanım oldu. Yine aynı güzellikleri muhafaza ettiklerine şahit oldum.

Ama eğer taş ocağı yapılırsa bütün bu güzellikler kaybolacak, yeşili, bitki örtüsü toz toprak içinde kalacak. Peki, “Ne için bu tabiat yok olacak?” diye sorulacak olursa cevabı basit, “Oraya taş ocağını” yapacak şirket para kazansın diye…

Daha önceleri de yine yakınlarımızda Halıdere’de vaktinde alınmış bir ruhsatla işletilen bir taş ocağı vardı. Halıdereliler çok uğraştılar. Yapılması gereken yasal müracaatlarını yapmalarına rağmen yine de şirketin süresi dolan ruhsatını iptal ettirememişlerdi. Seçimlerden önce kendisi de Halıdereli olan CHP Milletvekili adayı Ebru Küçükaydın’ın basın danışmanlığını yaptığım dönemde birkaç kez Halıdere’ye gidip yöre halkının sıkıntısını dinleyip onlara destek vermiş ve basın yoluyla seslerini duyurmuştuk. Uzun uğraşlar, yorucu mücadeleler sonunda Halıdereliler süresi dolan ruhsatın yeniden uzatılmasına engel oldular.

Şimdi sıra Kızderbentlilerde, daha doğrusu tüm Karamürsellilerde.

Taş ocağı yerleşim yerlerinden uzak, çorak arazilerde kurulmalı, taş çıkarmak için doğanın zarar görmesine ve tabiatın mahvolmasına izin verilmemeli. Yerleşim yerlerinden uzak yerlerde taş ocağı açılırsa işleten şirkete daha çok nakliye masrafı çıkacak diye bu doğa cinayetine göz yumulmamalı.

O taş ocağını işletecek şirketin para kazanmasından çok daha çevremize verilecek zarar, tekrar masraf edilse de yerine getirilmez.

Bu tabiat bizlere dedelerimizden miras kaldı, emanet aldık bizler de torunlarımıza bırakacağız. Hiçbir şahsın, hiçbir şirketin kazancı için doğamızın katledilmesine izin vermemeliyiz.

Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili İlyas Şeker’in Kızderbent’e taş ocağı yapılması için yoğun gayret sarf ettiği iddiaları dolaşıyor çevrede.

Buradan İlyas Şeker’e ve taş ocağının yapılmasını destekleyenlere, onay veren tüm yetkililere yazımın başlığındaki gibi sesleniyorum…

Ne olur vicdanlı olun, dokunmayın Kızderbent’e, çekin elinizi, kirletmeyin, mahvetmeyin, yok etmeyin onu.

Takip Et    

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı