K.B.B
Ekonomi

Dolar kurunda “yeni bir düşüş dalgası” görülebilir

Zayıflayan dolar endeksinin yanı sıra TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın konuşmasının ardından dolar/TL gerilemeye devam etti. Başkan Ağbal’ın konuşması piyasalarda olumlu yorumlanırken Ağbal, geleceğe yönelik mesajlar da verdi. Türk lirası, güç kazanırken Ziraat Yatırım, düşüşün sürebileceğini kaydetti. Ağbal, enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarını söyledi.

Lira karşısındaki dolar kurunda, gerileme devam ediyor. Amerikan doları, günlük bazda yüzde 0,42 geriledi. Avro ise dünkü kapanışta, yüzde 0,25 düştü.

Dün, 2021 yılı Para ve Kur toplantısının ardından TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın konuşması sonrasında USDTRY, gerilemeyi sürdürdü. Lira karşısında ABD dolarındaki düşüşte, dolar endeksi (DXY)’nin zayıflaması da bulunuyor. DXY, Kovid-19 aşılarına yönelik gelişmeler ve ek mali teşvik paketine ilişkin haberlerle beraber geriliyor.

Ziraat Yatırım, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ve Türk lirasının dolar karşısında güçlü seyrettiğini belirtirken Alan Yatırım “…açıklamalardan destek bulan TL varlıklar majör para birimlerine karşı güçlü bir performans sergiledi.” değerlendirmesini yaptı.

Saat 13.46 sıralarında, ABD doları, dünkü kapanışının yüzde 0,53 altında, 7 lira 76 kuruş civarında. Doviz.com tarafından edinilen bilgilere göre avro, yüzde 0,1 gerilemeyle birlikte 9 lira 50 kuruş seviyelerinde.

Dolar kurunda “Yeni bir düşüş dalgası”

Ziraat Yatırım, DXY’deki düşüş ve Başkan Ağbal’ın konuşmasıyla birlikte lira karşısındaki dolar kurunun düşüş eğilimine girdiğini ifade etti. Ziraat, bugünkü bülteninde:

Dolar’ın zayıf seyrettiği ortamda dün TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın beklentilerin karşılanmasına yönelik ikna edici sunumu ile birlikte Dolar / TL’de aşağı yönlü riskler de artıyor. Ağbal, dün genel olarak 2021 yılına ilişkin sıkı para politikası ve enflasyonla mücadele vurgusu yaparken, gerekirse parasal duruşlarını daha da sıkılaştırabileceklerini ifade etmişti. Bu gelişmeler kapsamında, kurun 7,7530 desteğini kırabileceğini ve yeni bir düşüş dalgasına girebileceğini düşünüyoruz. Bu seviyenin kırılması durumunda ilk etapta 7,70 hedef olarak takip edilebilir.

Avroda orta vadeli artış

Alan Yatırım, lira karşısındaki euro kurunda orta vadeli yükseliş trendinin bulunduğunu belirterek kurdaki desteklerin 9,53 ve 9,64’te; dirençlerin ise 9,42 ve 9,32’de yer aldığını kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir