Ekonomi

Döviz kurları düşmeye devam edebilir… Avroda yüzde 3,5 gerileme

Serbest piyasayı 8,15 liradan kapatan dolar, 7,87 TL'ye kadar indi. Avro yüzde 3,69 azaldı. Ziraat Yatırım, düşüşün devam edebileceğini kaydetti.

Lira karşısındaki döviz kurları, düşüşünü sürdürüyor.

Ziraat Yatırım, Türk lirasının bu haftanın en iyi performans sergileyen para birimi olduğunu belirtti. Türk lirası, kazanmaya devam ediyor. Dolar/TL, düşüşün ardından kazançlarının bir kısmını geri vermesinin ardından kur, düşmeye devam etti. Düşüşün ardından USDTRY, tepki alımlarının etkisiyle kısmi yükselti. Ancak bu yükseliş kısıtlı kaldı. Meksa Yatırım’dan Stratejist Zeynel Abidin Balcı‘ya göre döviz kurlarındaki sert satışların ardından bir miktar tepki alımlarının gelmesi olağan.

ABD’deki seçim sonuçların kesinleşmesi, Kovid-19 aşı adayının güvenirliğine ilişkin haber akışı; iç piyasalardaysa BDDK’nin yabancı bankalarla swap limitlerini esnetmesi, Cumhurbaşkanı’nın ABD’deki başkanlık seçimini kazanan Biden’ı arayarak tebrik etmesi ve konuyla ilgili açıklamaları piyasalara olumlu yansıyan gelişmeler.

Ayrıca, TCMB Başkanı’nın değişmesi, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın istifa etmesi; yeni Bakan Elvan’ın açıklamaları da Türk lirasına değer kazandırdı. Döviz kurları, liranın karşısında, haftalık değer kaybederken Ziraat Yatırım, Türkiye’nin risk priminin 451 baz puan civarına kadar iyileştiğini kaydetti.

Döviz kurları düşebilir

Ziraat Yatırım, bununla birlikte döviz kurlarındaki düşüş eğiliminin sürebileceğini kaydetti. Dolar, dünkü kapanışının yüzde 3,35 altında. Avroda yüzde 3,69’luk azalma görülüyor. Sterlindeki değer kaybıysa yüzde 3,5 seviyesinde.

Önceki kapanışına oranla 1,29 değer kazancı yaşayarak günü, 8 lira 15 kuruştan sonlandıran ABD doları, 7,87 TL’den, yüzde 1,23 değer kazancıyla 9 lira 63 kuruş seviyesiyle günü kapatan avro da 9,26 TL’den işlem görüyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir