K.B.B
Ekonomi

Döviz kurları ve piyasa yorumları (9 Aralık 2020)

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bir önceki teşvik paketinden yüksek değeri -916 milyon dolar- içeren teşvik paketini teklif etti. Öte yandan Phizer ve BionTech ortaklığıyla geliştirilen Kovid-19 aşısı, dün, Birleşik Krallık’ta uygulanmaya başlandı.

Dün, İngiltere’de kullanılmaya başlanan yeni tip koronavirüs aşısının ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından da onaya sunulması bekleniyor. Beklentiler, aşının onaylanacağı yönünde.

Meksa Yatırım’dan Stratejist Zeynel Abidin Balcı, dolar endeksindeki zayıf hareketin ardından tepki alım denemelerinin görüldüğünü belirtti.

Döviz kurları, dünkü kapanışının üstünde hareket ederken analistler, dolar/TL‘nin yön arayışı içerisinde bulunduğunu kaydetti. Ziraat Yatırım, bugünkü bülteninde, artan Kovid-19 vakalarının ve kısıtlamaların gündemde kalmayı sürdüğünü ancak bu durumun risk iştahını şu an için bozmadığını bildirdi.

Ziraat, bugünkü bülteninde, “Bu gelişmeler çerçevesinde Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de bu sabah alıcılı bir görüntü sergiliyorlar. Yurtiçinde ise yarınki AB liderler zirvesi beklenirken, Dolar / TL’de net bir yön gözlenmiyor. Yurtiçi ve yurtdışında veri akışı açısından görece sakin günde kurda 7,75 – 7,88 aralığında bant hareketi şu aşamada devam edebilir” yorumunu yaptı.

Döviz kurları

Saat 12.05’ten itibaren döviz.com’dan edinilen bilgilere göre lira karşısındaki Amerikan doları, dünkü kapanışına oldukça yakın seyrederken lira karşısındaki avro ve sterlin, kazançlı. Dolar/TL önceki kapanışının yüzde 0,1 üstünde, 7 lira 82 kuruş seviyesinde. ABD doları, şu dakikaya kadar 7 lira 80 kuruş ile 7 lira 84 kuruş bandında hareket etti.

Gün içerisinde 9,45-9,51 bandında hareket eden ve kapanışının yüzde 0,33 üstünde bulunan euro ise 9 lira 50 kuruş. Lira karşısındaki İngiliz sterlini, dünkü kapanışının yüzde 0,62 yukarısında.

Altın fiyatları günlük değer kaybında

Gün içerisinde 10 lira 42 kuruş ile 10 lira 50 kuruş bandında yer alan pound, 10 lira 51 kuruş satış fiyatında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir