Ekonomi

Döviz kurları yeniden yükseldi

Piyasalardan tepki alımları geldi. Kurlar yeniden yükseldi.

Uzmanlar, tepki alımlarının geçici olabileceğini ifade etti.

Kovid-19 aşısına yönelik olumlu gelişmeler, piyasaların gündemindeyken değer kazanan Türk lirasının karşısındaki kurlarda, tepki alımları görüldü.

Dolar/TL, haftanın son gününü, perşembe günkü kapanışının yüzde 1,17 üstüne çıkaran 7,63 civarında sonlandırdı.

Avro da kapanışta yüzde 1,04 değer kazandı. Dolardaki günlük kazanç, yüzde 2 civarında.

Alan Yatırım “BDDK’nın TL varlıkların cazibesini artırabilmek için aktifrasyosunda revizyona hazırlandığına ilişkin haberler var. Mevcut konjonktür bozulmadığı sürece, gelen tepki alımlarına rağmen TL’nin güçlenmeye devam etmesi beklenebilir. ” ifadelerini kullandı.

Tepki yükselişi sınırlı kalabilir

Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine talebin artmasının yanı sıra Türkiye’nin risk primindeki iyileşmenin sayesinde tepki yükselişinin sınırlı kalabileceğini belirten Ziraat Yatırım, USDTRY paritesinin ortalama 50 günlük ortalamasının altında hareket edebileceğine yönelik değerlendirmede bulundu.

Ziraat, dolar/TL‘deki 50 günlük ortalamasının altında 7,88 desteğinin yer aldığını belirtti.

Dolarda son durum

Ziraat, 7 lira 65 kuruş desteğinin altında 7 lira 50 kuruş ile 7 lira 52 kuruş bandının da takip edileceğini bildirirken dolar, gün içerisinde, şu dakikaya kadar 7,61 ile 7,8 bandında hareket etti.

Dolar, yüzde 1,9 artışla 7 lira 76 kuruştan işlem görüyor. Döviz kurları yeniden yükseldi. Avro yeniden yükseldi

Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin yanı sıra Türk lirasının da değer kazanmasıyla avro kuru, geçen hafta son 2 ayın en düşük seviyesine geriledi. Avro kuru, kayıplarını geri alarak tekrar 9 liranın üstüne çıktı.

Alan Yatırım, euro ve dolarda orta ve kısa vadeli düşüş trendlerinin bulunduğunu kaydetti. Alan Yatırım EURTRY paritesindeki teknik dirençlerin 9.09 ile 9.27 seviyelerinde bulunduğuna yönelik değerlendirme yaptı. Destekler ise 8.91 ve 8.74’te.

Altın fiyatlarında yüzde 1,8 yükseliş

Euro kapanışının yüzde 2,27 üstünde

Avro kuru, önceki kapanışının yüzde 2,27 üstünde 9 lira 24 kuruştan işlem görüyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir