Dijital GazeteDünyaEkonomiGündemSektörelUluslararası

DTÖ 2022 Kamu Forumu küresel ekonomik toparlanmaya odaklanıyor

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 2022 Kamu Forumu, 27 Eylül günü Cenevre’de başladı. Katılımcılar, COVID-19 salgını sonrası dönemde ticaretin ekonomik toparlanmaya nasıl katkıda bulunabileceğini ve daha dayanıklı, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir ticaret sistemi oluşturmak için ticaret kurallarının ve ilgili politikaların nasıl geliştirilebileceğini tartışacaklar.

Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Ngozi Okonjo Iweala, açılış töreninde yaptığı açıklamada, küresel ticaretin ve dünya ekonomisinin zor bir dönemde olduğunu ve dünyanın iklim, gıda fiyatları ve enerji krizleriyle küresel resesyona doğru yaklaştığını belirtti. Cenevre’de konuşan Iweala “Eski çerçevenin dışında düşünmemiz ve yeni sorunları çözmek için yeni yöntemler benimsememiz gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Küresel bir ekonomik gerilemenin artan işaretleri ve ticaret için kasvetli bir görünümle karşı karşıya olduklarını söyleyen Iweala, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun küresel büyüme tahminlerinini düşürdüğünü ve DTÖ ekonomistlerinin nisan ayında yayımlanan yıllık ticaret tahminlerini revize ettiğini hatırlatarak göstergelerin iyi görünmediğini ileri sürdü.

Küresel ekonominin yavaş yavaş resesyona gireceğine inandığını dile getiren Iweala, aynı zamanda toparlanmanın ve özellikle DTÖ’nün yoksul üyeleri için büyümenin yeniden başlatılması gerektiğini vurguladı.

4 gün sürecek olan foruma 3 binden fazla kişi katılıyor.  

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir