Gündem

Emekçilerin yanındayız!

Atatürkçü Düşünce Derneği Gölcük Şube Başkanı Cemil Özbaş 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle yaptığı basın açıklamasında “Emekçilerin yanındayız” dedi.

Emekçilerin yanındayız!

Atatürkçü Düşünce Derneği Gölcük Şube Başkanı Cemil Özbaş 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle yaptığı basın açıklamasında “Emekçilerin yanındayız” dedi.

ADD Gölcük Şube Başkanı Cemil Özbaş yaptığı açıklamanın devamında şunları dile getirdi:

1886 yılının 1 Mayıs günü, Şikagolu işçilerin 8 saatlik iş günü için greve gitmesiyle başlayan ve 4’ü işçi, 7’si polis 11 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın anısına 136 yıldır 1 Mayıs bütün dünyada İŞÇİ BAYRAMI olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde ise, ilk kez 1911 yılında Selanik’te, 1912 yılında İstanbul’da kutlanmış, 1923 yılında Cumhuriyete doğru ilerlerken yasal İşçi Bayramı olarak kabul ve ilan edilmiş ise de, bugün pek çok iş kolunda 8 saatlik iş gününün uygulanmaması acı gerçeğimizdir.

100 yıllık tarihine rağmen İşçi Bayramı Türkiye’de, tıpkı işçi hakları gibi iniş çıkışlarla, büyük güçlükler ve acılarla yaşanmıştır. 1 Mayıs 1977 kitlesel katliamı dışında, değişik yıllarda da pek çok kurban verilmiştir.

Bu yıl da ülkemiz emekçileri; birlik içinde, Türk bayraklarının dalgalandığı alanlarda, taleplerini belirten pankartları ve güçlü sloganlarıyla İşçi Bayramı’nı kutlayacaklar. Yoksulluk ücretine, sendikasızlaşmaya, baskılara, sağlıksız ve güvencesiz iş koşullarına karşın ekmek peşinde koşan milyonlar alanlarda olacak.

Giderek yükselen vahşi sömürü yöntemi taşeronlaşmaya ve kiralık işçilik gibi kölelik koşullarına karşı bu yıl alanlarda daha güçlü sesler yükselecek.Yeni özelleştirme girişimlerine, yer altı ve yer üstü zenginliklerimizin yabancılara ya da yandaşlara yok pahasına satılması ile somutlananneoliberal sömürü gerçeğine bir kez daha dikkat çekilecek.

Atatürk’ün “Milletin Efendisidir” dediği köylülerimizin; destekten yoksun kaldıkları için üretimden kopup köylerini tek etmeleriyle kent varoşlarında işsizler ordusuna katılarak oluşturdukları milyonlar, işçi ücretlerinin baskılanmasına yol açtıklarının bilincine varacak, geniş emekçi yığınlarla kucaklaşacak.

Emekliler; yoksulluk içinde ve ticarileşen sağlık sistemi dişlileri arasında nasıl ezildiklerini, uzun ve çileli emek yıllarının sonunda huzur ve güven içinde yaşamayı umut ederken yaşama tutunabilmek için, yine -ve bulabilirlerse yeni bir işte- çalışmak zorunda kalmalarının kahredici haksızlığını bir kez daha söyleyecekler.

Kadınlarımız; insan olarak eşit ve özgür yurttaşlar olmak istediklerini, şiddete uğramak, sokak ortasında, rezidans balkonları dibinde katledilmek istemediklerini haykıracak, evlatlarının izbe yuvalarda cinsel istismara uğramadıkları insanca bir yaşam isteyecekler.

Öğrencilerimiz; parasız, laik ve bilimsel eğitim görmek, özerk üniversitelerde okumak, tarikat, cemaat baskısından uzak, her türlü gereksinimlerinin karşılandığı çağdaş yurtlarda barınmak istemlerini yineleyecekler.

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ olarak, vatansever halkımızla birlikte; yaşanan sıkıntıların kaynağının emperyalist sömürü düzeninin dayattığı yabancı reçeteli planlar olduğu bilinci ile ulusal bağımsızlığımızın simgesi şanlı bayrağımızın dalgalandığı 1 Mayıs alanlarını dolduran emekçilerimizin yanında olacağız ve BİR GÜN MUTLAKA, 100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde olduğu gibi emperyalizmin zincirlerini yeniden kıracağız.

YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ VE GERÇEKTEN DEMOKRATİK TÜRKİYE!

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün