Dijital GazeteDünyaHavacılık

Emirates, Dünya İlk Yardım Günü’nü, yeni kabin görevlilerinin mezuniyetiyle kutluyor

Emirates, bu yıl ki Dünya İlk Yardım Günü’nde havacılık alanında en üst düzey ilk yardım becerileriyle donatılan 3000 yeni kabin görevlisinin havayolunun zorlu kabin ekibi eğitim programından başarıyla mezun olmasını kutluyor.

Bu yılki son derece başarılı işe alım hedefi kapsamında, Emirates halihazırda 3000 yeni çalışanı işe aldı. Yeni çalışanlar birinci sınıf bir kabin görevlisi olmak için 8 haftalık yoğun bir “başlangıç” eğitimine tabi tutuluyor. Başlangıç dönemi güvenlikten servise, emniyet ve acil durumlardan ağırlamaya kadar çok sayıda kursun yanı sıra kritik öneme sahip bir tıbbi müdahale eğitiminden oluşuyor. Kabin görevlilerinin tek işinin yemek servisi yapmak ve muhteşem görünmek olduğu yönündeki yanlış algıya meydan okuyan Emirates ekibi, uçakta oluşabilecek çeşitli durumları yönetmek için eğitiliyor ve bu kapsamda hayati öneme sahip temel becerileri de öğreniyorlar.

Yeni kabin görevlilerine, baygınlık geçiren bir kişiyle başa çıkma, boğulma tehlikelerine müdahale etme, astım ve hiperventilasyon gibi solunum güçlüklerini, göğüs ağrısı, inme, kan şekerinin düşmesi, alerjik reaksiyonlar, derin ven trombozu, basınç travması, dekompresyon hastalığı gibi ani gelişen hastalıkları ve madde kullanımını tespit etme ve yönetme gibi ilk yardımın tüm yönlerini ele alan bir tıbbi eğitim veriliyor. Kabin ekibi ayrıca kırık, yanık ve ampütasyon gibi yaralanmaların yanı sıra bulaşıcı hastalıklarla nasıl başa çıkacaklarını, enfeksiyon kontrol prosedürlerinin ve uçak içi hijyenin öneminin öğreniyorlar.

Yeni çalışanlara, hasta simülasyon maketleri üzerinde pratik yaptıkları kalp masajı (CPR) ve Otomatik Harici Defibrilatör (AED) cihazının doğru kullanımı gibi hayat kurtaran beceriler de öğretiliyor. Kabin görevlileri ayrıca özel tasarım bir tıbbi maket üzerinde uçakta nasıl doğum yaptırılacağını ve ölüm durumlarının nasıl yönetileceğini de öğreniyorlar. Tüm eğitimler, Emirates’in Dubai’deki birinci sınıf eğitim tesisi Kabin Ekibi Eğitim Merkezi’nde havacılık alanında sertifikalı ilk yardım eğitmenleri tarafından veriliyor.

Sadece 2022 Temmuz ayında Emirates kabin ekibi iki farklı uçuşta kalbi duran iki yolcuyu kurtardı. Emirates kabin görevlileri her iki yolcunun da hayatını kurtarmak için CPR tekniklerinden ve defibrilatörden faydalanarak acil durum hizmetleri tıbbi bir müdahale gerçekleştirilinceye kadar yolcuları stabilize ettiler. Şu anda her iki yolcunun da durumu iyi.

Uçakta tıbbi bir vaka gerçekleştiğinde, kabin ekibine uçuş mürettebatı (Kaptan/Pilot ve Yardımcı Pilot/İkinci pilot) ve Yerde Tıbbi Destek adı verilen bir ekip destek oluyor. Yerde Tıbbi Destek, Emirates Genel Merkezi’ne bağlı çalışan ve tüm dünyada uçaktaki tıbbi vakalarda destek ve bilgi sunmak üzere uydu iletişimiyle 7/24 erişilebilir olan bir ekiptir.

Psikolojik açıdan, kabin ekibine yolculara yardımcı olmak için rızalarını alma, hastalara ve ailelerine karşı empati gösterme, sakin kalma, hastaya her aşamada bilgi verme ve iyileşme oluncaya kadar hastanın yanında olma konularında da eğitim veriliyor. Ayrıca, gerektiğinde zor haberleri nasıl vereceklerini de öğreniyorlar. Herhangi bir vakadan sonra, kabin ekibi kendi ruhsal sağlıkları için Emirates’in Çalışan Destek Programı, Akran Desteği Hizmeti ve Emirates’in çalışan sağlık programı Sehaty üzerinden destek alıyorlar.

Kabin ekibinin bilgi birikimi ve becerileri her yıl bir tekrar eğitimiyle test ediliyor ve ekibin 1,5 saatlik bir çevrimiçi eğitimi, CPR, AED, şiddetli kanama ve şiddetli alerji yönetimi için 2 saatlik uygulamalı bir seansı ve her biri için de değerlendirmeleri tamamlamaları gerekiyor. Deneyimli kabin görevlileri tüm tıbbi vakaları yönetmek için eksiksiz donanıma sahip olduklarından emin olmak ve bilgilerinin düzenli olarak tazelenmesini sağlamak için her yıl bir uçuş simülasyonu alıştırmasına katılıyorlar.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir