Gündem

Fahrettin Koca’ya tepkiler ilk sırada

Takip Et    

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılamada öncelik tanınacak grupları açıkladı. “Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır.” diyen Bakan Koca, sosyal medyadan tepki topladı. #kimesordunfahrettinkoca etiketi, Twitter’daki gündemin ilk sırasında yer aldı. Saat 6.51’e kadar bu etikette 8 bin 740 adet Tweet atıldı.

Bakan Koca’nın açıklaması Kovid-19 aşısının zorunlu olacağına yönelik izlenim bırakırken bu etiket başlığındaki gönderiler yayımlanmaya devam ediliyor. Sağlık Bakanı, sosyal medyadan yayımladığı mesajda, aşılama çalışmasının dört aşamada gerçekleşeceğine yönelik planlamaların bulunduğunu belirtti.

Açıklamada, nüfus grupları arasında, bulaş olma, ölüm oranı, olumsuz toplumsal etki gibi faktörlerin göz önüne alınarak Bilim Kurulu tarafından önceliklerin belirlendiği kaydedildi.

Aşılamaların ilk fazı

Bakan Koca’nın yapıldığı açıklamaya göre 65 yaş üstündeki yurttaşların yanı sıra engelli yurttaşlar; koruma evlerinde kalan ve kalabalık yerlerde yaşayanlar, ilk fazda aşılanacak.

Aşılamada ikinci faz

Toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde yer alan ve yüksek riskli ortamlara giren kişilerin yanı sıra kronik rahatsızlığı bulunan 50 yaş ve üzerindeki yurttaşlar, ikinci döngüde aşılanacak.

Üçüncü aşama

En az bir kronik rahatsızlığı bulunan 50 yaş altı yurttaşlar ve ilk iki grupta yer almayan meslekte görev alanlar üçüncü aşamada aşılanacak.

Son aşama

Sağlık Bakanı, “Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır.” ifadesini kullandı.

Takip Et    
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı