Dijital GazeteEkonomiEmtiaGündemMaden

Fed sonrası kıymetliler kayıpta

FED haftasından piyasalar satıcılı bir haftayı geride bırakırken, altın da bu satıcılı haftada payına düşeni aldı. 1897 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan sarı maden, hafta başında pozitif seyretme çabasıyla 1900 dolar/onsun üzerine geri dönmüş olmasına rağmen pozitifliğini haftanın sonuna taşıyamadı. FED beklendiği üzere 50 baz puanlık bir artış yapması sonrası, Başkan Jerome Powell kameralar karşısına geçerken, enflasyonun yüksek oluşuna dikkat çekerek, FED’in enflasyonla baş edecek enstrümanların olduğunu savundu. Sonraki toplantılar için 75 baz faiz artırım konusunu değerlendirmediklerini vurgulayan Başkan, komitenin 50 baz puanlık ilave artışlarda karar kıldığına değindi. Başkanın güvercin tondaki söylemleri sonrası piyasalar pozitif seyretse de bu pozitifliği yarıda kalarak ertesi gün yeniden kırmızıya dönmüş oldu. 1850 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilen altın son iki ayın en düşük seviyesine kaydetmiş oldu. Haftanın sonuna doğru toparlanma gayesinde hareket eden altın, geçtiğimiz haftayı 1883 dolar/onstan tamamlayarak yüzde 0,7 kaybı hanesine yazdı.

 

Gümüş ise altına kıyasla satıcılı daha satıcılı bir haftayı geride bırakırken, son üç ayın en düşük kapanışını yaptığı bir seansı yaşadı. 22,76 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan beyaz maden, 22,36 dolar/ons seviyesinden kapanış yaparak önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,8 kayıp yazmış oldu.

 

Platin ise diğer kıymetlilerin aksine haftayı yeşilde kapatmayı başarmış bir kıymetli maden olarak öne çıkarken, üst üste ikinci haftayı da kazançla tamamlamış oldu. 932 dolar/ons seviyesinden haftalık başlangıç yapan platin, 947 dolar/onstan haftayı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,7 kazanç yazmış oldu.

 

Paladyum ise haftanın en çok değer kaybeden kıymetli madeni olarak öne çıkarken, stagflasyon fiyatlamasından en çok etkilenen kıymetli maden oldu. 2305 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 2029 dolar/ons seviyesinden kapanış yaparak yüzde 12 değer kaybı yaşadı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda Bayram dolayısıyla kısa bir hafta yaşanırken, dünya fiyatlarının üzerinde 15 dolar/onsla işlemlerin üzerinde işlemler gerçekleşti. Hacim açısından ortalama bir hafta geride kalırken 3.108 kg altın , 11.384 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.