Kültür

Fırça sana olsun Sinan Engin!

Fırça sana olsun Sinan Engin! Sevgili okurlarım, bugün size bir televizyon kanalında söylenen rezillikten bahsedeceğim ve “Fırça sana olsun Sinan Engin” diyeceğim.

Fırça sana olsun Sinan Engin!

Sevgili okurlarım bugün size bir televizyon kanalında söylenen rezillikten bahsedeceğim ve “Fırça sana olsun Sinan Engin” diyeceğim. Beyaz TV adı altında yayın yapan bir kanaldaki “Beyaz Futbol” programında konuşan futbolcu eskisi, pardon eski futbolcu Sinan Engin, aynı programdaki Rasim Ozan Kütahyalı’ya “Hani bu askerde, askeriyede başçavuşlar vardır anladın mı? Evde fırçayı yerler gelirler erleri fırçalarlar, sonra bağırırlar. Biz askerdeyken bir tane bizde vardı başçavuş, dedik ya komutanım, yine evde fırça mı yedin geldin? Bu da böyle…” sözlerini sarf ediyor. Karşısındaki kendisinden bir farkı olmayan Rasim Ozan Kütahyalı da gevrek gevrek gülüyor.

Spor yorumları senelerden beri kanallarda devam ediyor. Hafta sonunda, cumartesi ve pazar günleri ağzı laf yapan, söylendiği sözler dinlenen, bu Sinan Engin gibi değil, gerçekten ne söylediğini bilen eski futbolculardan bir veya iki kişi çıkardı, yanlarına bir eski hakem çağrılırdı, kanalın spor servisindeki elemanın moderatörlüğünde haftanın maçları hakkında yorumlar yaparlardı. Edebi dahilinde takımların oynadıkları futbolu ve maçların teknik analizini yaparlardı. Ama uzun süreden beri bu programların suyu çıktı iyice.

Rasim Ozan Kütahyalı bir futbol otoritesi mi orada olur konuşur anlamak mümkün değil. Sinan Engin de Beşiktaş’ta futbol oynamış, futbolculuğunun son zamanlarında Kuşadası, Adana, Sarıyer gibi takımlara “Kiralık” verilmiş, sonra futbolu bırakmış. Bıraktıktan sonra teknik direktörlük yapmaya kalkmış. Kuşadası ve Boluspor gibi takımları çalıştırmış. Ama her eski futbolcunun iyi bir teknik direktör olamayacağı gerçeği ortaya çıkınca hocalık hayatı da sona ermiş. Beşiktaş kulübü vefa gösterip “Futbol Menajeri” unvanı vermiş bir iki sene, onun zamanında Beşiktaş sezonu üçüncü ve dördüncü sıralarda tamamladıktan sonra menajerliğin da sonuna gelmiş.

Programın adı güya “Beyaz Futbol” olan programda konuşuyor. Ben takip etmiyordum ne konuştuğunu ama bu skandal konuşmasından sonra bakınca videolarına gördüm ki ne futboldan bahsediliyor, ne o haftanın maçlarından bahsediliyor. Dört kişi çıkmışlar, halk tabiriyle bildiğimiz “geyik muhabbeti” yapıyorlar. Zaten gerçekten spor programı olsaydı, gerçekten futbol programı olsaydı askerlik konusuna girilmezdi. Sinan Engin’in bu seviyesiz, rezil askerlik anısına karşısındaki Rasim Ozan Kütahyalı da gevrek gevrek gülüyor.

Bu söze gülen adan da bundan üç sene önce yine aynı programda Boşnaklar hakkında buraya yazamayacağım iğrençlikte sözler söylemiş ve Boşnak kökenli vatandaşlarımızın yoğun tepkisini almıştı. Sonra özür falan dilemişti ama kıymeti yok. Önce hakaret et, küfür et sonra özür dile affetsinler. Yok öyle yağma. Gerçi Boşnak halkı affetmedi ama bir süre Beyaz Futbol programından uzaklaştırıldı Rasim efendi. Sonra tekrar döndü, ne buldularsa onun sözlerinden Beyaz TV.

Bu “Beyaz Futbol” programı işte böyle rezil bir ortam.

Şimdi gelelim Sinan Engin’e…

Sinan Engin, askerliğini nerede, ne kadar yaptın bilmiyorum. Çünkü futbolcuların genellikle hep ballı kaymaklı yerlerde yaptıkları herkesin malumudur. Ama bu söylediklerimi kulaklarını aç iyi dinle Sinan efendi… Astsubaylar hiçbir zaman evde eşlerinden fırça yeyip sonra gelip askerliğini yapmaya gelmiş vatan evlatlarına fırça atmazlar. Eşleri hiçbir zaman sabah evden çıkarken astsubaylara fırça atmazlar, sevgiyle uğurlarlar. Sen bilmezsin, sen işin laylaylomundasın ama o astsubay eşleri sevgiyle uğurlar eşlerini, çünkü akşam eve gelip gelmeyeceğini bile bilemez kocalarının. Sabah eşini işe gönderirken akşam sağ salim evine dönsün diye dualarla uğurlarlar astsubay eşleri kocalarını.

Şunu iyi bil Sinan efendi; şu anda dahi gerek yurt içinde vatanın her karış toprağında, gerek yurt dışında Irak’ta, Suriye’de, Libya’da, her tür hava ve arazi şartlarında vatanı ve canı pahasına mücadele eden hiçbir asker, hiçbir astsubay “evden yediği fırçadan kaçmak” için oralarda bulunmamaktadır. Hiç haber de izlemiyor musun Sinan efendi? Haberlerde terör mücadelesinde al bayrağa sarılıp tabut içinde gelen astsubay cenazelerini hiç görmedin mi? Hiç mi vicdanın, hiç mi merhametin, hiç mi utanman kalmadı? Söylenen bu sözler koskoca bir astsubay camiasına saygısızlıktır, edepsizliktir, hadsizliktir. Bu sözlerin mutlaka bir karşılığı, bir yaptırımı olmalıdır.

Sinan efendinin bu tür alaycı ifadelerini esefle ve nefretle kınıyorum. Ama buradan bir kınamam da Radyo Televizyon Üst Kurulu’na olacak. RTÜK yetkilileri sizlere sesleniyorum! Muhalif yayın yapan bir iki kanalı dikkatli izleyip ağızlarından kaçacak bir küçücük kelime için kanallara para cezaları ve kapatma gibi cezalar yağdırırken, yüz binlerce binlerce Boşnak kökenli yurttaşımızın gururuyla oynayan Rasim efendi ve yüz binlerce kişiden oluşan astsubay camiasını küçük düşürücü bu konuşmaları yapan Sinan efendinin çıktığı kanala karşı gözlerinizi ve kulaklarınızı tıkayıp “üç maymun” oyununa devam mı edeceksiniz?

Halil Küçükparlak

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Sevgili arkadaşım, haddini bilmez bu şahıslara gereken en uygun cevapları yazmışsın kalemine sağlık.
    Bu ülkede RTÜK diye bir kurum varsa bu yayını yapan kanala en ağır cezayı vermesi gerekir.
    Saygı ve sevgilerimle…

  2. Değerli büyüğüm ağzınıza elinize sağlık , bu memleket için bu ülke için canını her safta ortaya koyan Astsubaylar için bu tarz üstürupsuzca konuşanlara haddini bildirircesine yaptığınız haber için teşekkür ediyorum.

    1. RTÜK’TEN gerekeni yapmasını ve özgür ifadenin sınırının bir camiaya olmadık seviyesiz yakıştırmalar olmadığını göstermesini bekliyoruz

  3. Usta herşey iyi güzel de, başlığın hemen altindaki foto ne? Boydan koysaydin kendini.

  4. Yazınızı yeni gördüm.Bir astsubay olarak ilginiz için teşekkür ediyor ve ellerinizden öpüyorum.Allah’a emanet olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün