Dijital GazeteEkonomiFinansFinansal Analiz

Fx piyasalar

USD/TRY:  Küresel piyasalardaki zayıf risk risk iştahı sürüyor. Şahin Fed beklentileri ve buna istinaden de büyüme kaygıları fiyatlamalarda baskın. Öte yandan, Avrupa’daki enerji krizi ile ilgili endişelerin artması ve Fed üyelerinden gelen mesajlar da risk iştahını baskılıyor. ABD on yıllık tahvil faizinin %4’e yaklaştığı ortamda da Dolar’daki kuvvetli görüntü sürüyor. Yurtiçi tarafta ise güçlü Dolar teması ve TL’deki kırılganlık nedeniyle Dolar/TL’de yükseliş eğilimi sürüyor. Her ne kadar Kur Korumalı Mervduat, ivme kaybeden ekonomik aktivite gibi konular oynaklığın düşük kalmasına yardımcı olsa da kurda yukarı yönlü eğilim sürebilir. Teknik olarak, haftalık ortalamanın da yakın bulunduğu 18,40 seviyesini destek yapan kur, bu seviyenin üzerinde kalarak 18,57 direnç bölgesine doğru hareketini sürdürebilir. Yurtiçi veri gündemi bugün de sakinliğini koruyor. Bugün Fed ve ECB yetkililerinin konuşmaları odaklı bir gündeyiz. Fed ve ECB Başkanı’nın yanı sıra Chicago, St. Louis ve Atlanta Fed başkanlarının konuşmaları bulunmakta.

EUR/USD: Fiyat istikrarını sağlamak amacıyla, Fed’in güvercin duruşuyla bilinen üyeleri dahi mevcut faiz artışlarını uygun bularak yeni sıkı adımlarının mesajını verdi. Fed üyelerinden gelen şahin açıklamalar Dolar’ı desteklerken, tahvil faizlerini de yukarı yönlü etkilemeyi sürdürdü. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 2010 yılından bu yana en yüksek seviyelere çıktı. Şahin Fed beklentileri ve Avrupa’daki sorunlar (En son; Gazprom’un, Batı Avrupa’ya tedarik edilen son hattı da kapatabileceği uyarısı haberi izleniyor) risk iştahını baskılıyor. Bu kapsamda paritede baskı sürebilir ve EURUSD 0,9475 destek seviyesine kadar geri çekilme gösterebilir. Olası yükselişlerde ise 0,9660 seviyesi direnç konumunda.

XAU/USD: Dün 1.642,5 seviyesine kadar çıkan Ons Altın, tepki yükselişini sürdüremedi ve günü 1.629 seviyesinden kapattı. ABD mal siparişleri ve konut satışı verilerinin açıklanmasıyla birlikte risk iştahının tekrar azalması ve tahvil faizlerindeki artış değerli madende de etkisini gösterdi ki Dolar da dirençli görüntüsünü sürdürdü. Şu aşamada, Fed’den devam eden şahin beklentiler ve resesyon kaygıları ABD faizlerinde ve Dolar’da yükselişin sürmesine neden olabilir. Bu da Ons Altın’ı baskılamaya devam edebilir. Teknik seviyelere bakıldığında ise 1.620 bölgesinin altında kalıcılık sağlanması 1.570 desteğini gündeme gelebilir. Ara destek 1.600 civarında. Öte yandan, 1.650 ara direncinin üstünde yapılacak kapanışlar görünümü kısmen güçlendirebilir ve 1.680 ana direnç bölgesi hedef olabilir.

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir